Kościół w USA określa przyszłość

Reklama - Advertisement
Jaki będzie w nadchodzących miesiącach i latach Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych? Trwa właśnie jesienne posiedzenie Episkopatu USA. Jak przekazują agencje prasowe, po pierwsze obchodzona jest setna rocznica zwołania pierwszego takiego zgromadzenia biskupów w Ameryce. Po drugie, specjalnym gościem jest kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, który specjalnie na konferencję przybył do Baltimore.
Jednym z głównych celów spotkania jest powołanie szefów komisji Episkopatu, m.in. do spraw ochrony życia.
 
Właśnie do tego zadania nawiązał kard. Parolin w czasie uroczystego posiedzenia inaugurującego zebranie. Pochwalił on amerykańskich biskupów, wygłaszając mowę w obronie życia ludzkiego z koniecznością jednoczesnego zapewnienia dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej.
 
Watykański hierarcha przypomniał o zaangażowaniu Kościoła katolickiego w USA w okresie minionych 100 lat; potwierdził jego działalność na rzecz imigrantów po pierwszej wojnie światowej: “Oni opuszczali swoje domy i przyjeżdżali do Nowego Świata w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia” – powiedział. Jak dodał, “dzisiaj ta misja pozostaje aktualna”.
 
“W okresie stu lat, poprzedzającym to obecne zgromadzenie biskupów, wyzwaniem przed którym stanął Kościół w Ameryce było wspieranie wspólnoty imigrantów, by integrować  różnorodność narodów, języków i kultur w tej samej wierze oraz wpajać poczucie odpowiedzialności, obywatelstwa, a także troskę o wspólne dobro” – stwierdził gość z Watykanu, dodając, iż także dziś potrzeba przyjmowania i i integrowania nowych imigrantów…
Silne wszkakże pozostaje konserwatywne grono amerykańskich biskupów, w wielu kwestiach – np dotyczących imigracji – pozostających na odmienych stanoiwiskach i jeszcze bardziej trwający za ochroną życia, stąd wynik baltimorskiej konferencji jest jeszcze nieznany.
 
T.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here