„Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” – koncert chóru Hosanna i przyjaciół, w parafii p.w. Św. Jana Kantego w Clifton

Reklama - Advertisement

W niedzielę, 28 stycznia w parafii pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Clifton w stanie New Jersey odbył się coroczny koncert kolęd wykonywany przez dziecięcy chór Hosanna, działający przy tej parafii. W koncercie gościnnie wzięły udział również dzieci śpiewające po góralsku z Zespołu Podhalanie działającego przy Stowarzyszeniu Podhalan w New Jersey oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Galopka, działającego przy parafii Św. Józefa w Passaic. 

Parafia pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Clifton jest prowadzona przez Ojców Franciszkanów, z proboszczem ojcem Wacławem Sokołowskim na czele. Ojciec Wacław powiedział, że parafia liczy około tysiąc polskich rodzin i pomimo braku nowej migracji z Polski, to polskich rodzin w parafii wciąż przybywa. Ojciec Wacław ten stan rzeczy przypisuje działaniu przy parafii dziecięcego chóru prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, a w szczególności, siostrze Ewie Biniek. Chór przyciąga nowe dzieci do śpiewania, a wraz z dziećmi pojawiają się w parafii i ich rodziny. 

Siostra Ewa Biniek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej, powiedziała, że chór składa się z 36 dzieci podzielonych na trzy grupy z uwagi na duże zróżnicowanie wiekowe. Siostra Ewa podkreśliła również, że oprócz śpiewania chodzi o formację – aby dzieci budowały relacje z rówieśnikami i zawiązywały długoletnie przyjaźnie.

W chórze zaczynają śpiewać dzieci od najmłodszych lat, często nie chodzące jeszcze do szkoły. W chórze znajdziemy też dorosłą młodzież, jak chociażby Lilly Martins – nazwana przez Iwonę Bednarz – współprowadzącą chór – parafialnym skarbem czy Nicole Ozga, która oprócz śpiewania, również gra na gitarze.  Siostra Ewa podkreśliła, że te starsze dziewczyny są dużą inspiracją dla malutkich dzieci, które dopiero zaczynają śpiewać w chórze.

Chór dziecięcy Hosanna ma również swoich instrumentalistów – skrzypka i organistę – dwóch braci Bednarz – Tomka i Maxa. 

Jak powiedział Tomek Bednarz, gra w chórze, bo lubi, a zaczął swoją przygodę ze skrzypcami, bo zobaczył, że inne dzieci też grają na różnych instrumentach. Podkreślił też, że w chórze bardzo rozwinął swój talent muzyczny. Max na koncercie grał aż na trzech instrumentach: na pianinie, akordeonie i gitarze.

To zdanie przewijało się z ust rodziców dzieci śpiewających bardzo często:  „w chórze dzieci odkrywają i rozwijają swoje muzyczne talenty, staja się bardziej otwarte na kontakt z rówieśnikami i odważne do publicznych wystąpień.”  Zalet wspólnego muzykowania jest wiele, a jak w wywiadach podkreślały same dzieci „kto śpiewa ten dwa razy się modli”.

W parafii Św. Jana Kantego w Clifton, chór dziecięcy „Hosanna” tworzy oprawę muzyczną do mszy św. w każdą niedzielę. 

W ten sposób ojcowie Franciszkanie i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, angażują dzieci w życie całej parafii, bo jak powiedział niemiecki poeta Goethe „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają”. 

Zapraszamy do wysłuchania relacji.

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here