Macierewicz: rząd zdecydował. Samoloty dla VIP będą miały system obronny

Reklama - Advertisement

Rząd podjął decyzję w sprawie zakupu samolotów do przewozu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie, maszyny będą dysponowały systemem obrony – powiedział PAP szef MON Antoni Macierewicz.

– Ta decyzja już zapadła. Uchwała rządu została przyjęta kilka dni temu – poinformował Macierewicz pytany przez PAP o zapowiadaną decyzję w sprawie zakupu samolotów do przewozu VIP-ów.

Zaznaczył, że powinny to być maszyny szczególnego typu.

– Chodzi nie tylko o to, by one miały zdolności do rejsów transatlantyckich, by były samolotami umożliwiającymi rządowym delegacjom przemieszczanie się w to miejsce świata, w które będzie to niezbędne, ale także, by samoloty te – to jest nauka dramatycznej przeszłości – dysponowały systemem obrony tak, aby zminimalizować grożące niebezpieczeństwo – powiedział szef MON.

Dwa samoloty średniej wielkości, Embraer 175, MON czarteruje od PLL LOT, umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r.
Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego – np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here