Mali odkrywcy – kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce

Reklama - Advertisement

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2015 roku organizuje w Polsce, kolonie dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo pod nazwą “Mali odkrywcy”.

Ideą Fundacji jest nie opieka nad osobami niepełnosprawnymi, a uczenie ich funkcjonowania w społeczeństwie na równi z innymi, mobilizacja do działania, wspieranie w pracy nad pewnością siebie i sięganiu po marzenia, wydobywanie z totalnie zagmatwanych sytuacji życiowych i pokazywanie, że można żyć normalnie.

W Polsce brakuje ofert kolonii dla dzieci z niepełnosprawnościami. A te dzieci, tak samo jak dzieci zdrowe, chciałyby wyjechać bez mamy i taty, mieć super przygody, poznać nowych przyjaciół, siedzieć przy ognisku i kąpać się w jeziorze – mówią przedstawiciele Fundacji.

Dla takich dzieci organizowane są kolonie, na które Fundacja PODAJ DALEJ zbiera fundusze.

Dwie siostry Zuzanna Janaszek-Maciaszek i Olga Janaszek kontynuują dzieło życia, zmarłego tragicznie w 1998 roku Piotra Janaszka – polskiego lekarza specjalisty ortopedii i rehabilitacji, społecznika-wizjonera, który w socjalistycznej Polsce tworzył podstawy współczesnego systemu rehabilitacji i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Zuzanna Janaszek-Maciaszek szefowa Fundacji opowiedziała o uczestnikach tych kolonii i ich oczekiwaniach.

Mama jednego z uczestników podkreśliła, dlaczego te kolonie są tak ważne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Gabrysia – wolontariuszka, mówi o tym, że jest to ciężka praca, ale i piękna. Podkreśliła jak ważne jest pokonywanie barier i ograniczeń, zwłaszcza u dzieci niepełnosprawnych.

Posłuchamy też samych uczestników kolonii Mali odkrywcy, jak mówią o usamodzielnianiu się na tych koloniach, poznawaniu nowych przyjaciół i co dla nich jest ważne w tych koloniach.

 

  

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here