Meteor nad Finlandią – nagle zrobiło się jasno!

Reklama - Advertisement

Do niespotykanego zjawiska doszło w czwartek w nocy w Finlandi. Ognista kula rozświetiła niebo nad arktyczną częścią kraju na pięć sekund, zjawisko, które naukowcy porównują do blasku 100 księżycy! Poniższe wideo zostało zarejestrowane  przez Aurora Service Tours i w cudowny sposób ukazuje przelatujący meteor:

Naukowcy badają teraz gdzie meteor mógł wylądować. Rozświetlenie nieba nastąpiło około godziny 6:40 p.m. w czwartek, a widziane było również w Norewgii i Rosji. Meteor waży najprawdopodobniej 220 funtów i choć naukowcy wierzą, że rozpadł się w locie, jego pozostałości zapewne spadły na ziemię w dalekich zakątkach Finalndii. Poszukiwania meteoru będą utrudnione, jako, że o tej porze roku, w Finaldii dzień jest bardzo krótki. 

Naukowcy są podekscytowani-  przebadanie szczątków meteoru dostarczy nowych informacji na temat kosmosu. Rosyjscy naukowcy dodają, że meteor mógł być częścią deszczu meteorów zwanego Leonids, który występuje właśnie o tej porze roku. Meteorów jest więcej, ale nie widać ich ze względu na grubą warstwę chmur. 

Meteoryt mierzy mniej niż jeden kilometr, a często jest tak mały, że kiedy przechodzi przez atmosferę Ziemi, wyparowuje i nigdy nie dociera do jej powierzchni. Meteor to tak naprawdę błysk światła wywołany przez meteoryt, który nie daje rady przedrzeć się przez ziemską atmosferę. Jednak, jeżeli część tego błysku zdoła się przedrzeć, wówczas nazywamy go meteorem. Asteroida to większy kawałek skały który pochodzi z pasa asteroid znajdującego się pomiędzy orbitami Marsa i Jupitera. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here