Mickiewicz w Nowym Jorku – Narodowe Czytanie w Polskiej Szkole przy Parafii św. Cyryla i Metodego

Reklama - Advertisement

W Nowym Jorku, w Polskiej Szkole Sobotniej przy parafii świętych Cyryla i Metodego na Greenpoincie, zorganizowano czytanie “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w ramach Narodowego Czytania. W czytaniu udział wzięli: dr Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcajacych, dr Iwona Korga – Prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, Monika Adamski – Redaktor Naczelna Radia RAMPA, przedstawiciele nauczycieli, przedstawiciele rodziców uczniów oraz oczywiście wychowankowie i uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii świętych Cyryla i Metodego.

Pomiędzy czytaniami Pan Dominik Grzyb wraz ze swoimi uczennicami zaśpiewali kilka piosenek. 

dr Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcajacych nie tylko zjawiskowo zinterpretowała “Panią Twardowską”, ale też podkreślała integrującą moc wspólnego czytania.

Czytanie przenosi nas w świat wyobraźni, pozwala poznać inne kraje, kultury – podkreśla dr Iwona Korga Prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii świętych Cyryla i Metodego dzielą się swoimi odczuciami zwiazanymi z czytaniem po polsku i interpretowaniem narodowego wieszcza. 

Na koniec Małgorzata Skrodzki – nauczycielka w szkole Cyryla i Metodego podkreśla, że “Ballady i Romanse” są dziełem ponadczasowym i nic nie tracą na aktualności. Czytanie rozwija wyobraźnie, dlatego warto czytać – podsumowała. 

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z Narodowego Czytania w Nowym Jorku!

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Balladynę” Juliusza Słowackiego, “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

Rok 2022 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego i w tym roku z uwagi na 200 – lecie powstania “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza, to dzieło wybrano na Narodowe Czytanie. W całej Polsce akcja odbywa się 3 września i patronuje jej Para Prezydencka.

 

 

 


 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here