Miliony przesyłek i miliardy na zakupy w Dzień Singla – co 11.11 oznacza w Chinach?

Reklama - Advertisement

Podczas gdy Polacy 11 listopada obchodzą Święto Niepodległości, w Chinach celebrowany jest Dzień Singla. Ma to związek z czterema jedynkami w dacie. Od kilku lat ten dzień jest wykorzystywany przez platformy sklepów internetowych jako dzień olbrzymich wyprzedaży i promocji. Głównie przez potentata na rynku sprzedaży, online firmę Alibaba. Promocje i przeceny jakie są oferowane w tym dniu powodują istne szaleństwo wśród chińskich konsumentów.

Transakcje warte miliard dolarów firma Alibaba odnotowała już w kilka minut po rozpoczęciu sprzedaży, a na 10 miliardów nie trzeba było czekać nawet dwóch godzin. Tuż po godzinie 12 czasu lokalnego pobito rekord z całego zeszłorocznego dnia. Łączna wartość transakcji na tę godzinę przebiła 18 miliardów dolarów.

Takie zakupowe szaleństwo można porównać jedynie do dwóch największych amerykańskich imprez tego typu, czyli Black Friday i Cyber Monday. Jednak trzeba zaznaczyć, iż chiński Dzień Singla i wartość transakcji wykonanych w tym dniu, już w zeszłym roku była 2,5 razy wyższa niż łączna wartość tych dwóch dni w Stanach Zjednoczonych.

Jak co roku wielką sprzedaż rozpoczęła uroczysta gala na której zjawił się miliarder i prezes firmy Alibaba Jack Ma oraz zaproszone przez niego gwiazdy. W tym roku była to hollywoodzka aktorka Nicole Kidman i wokalista Pharrell Williams oraz chińskie gwiazdy kinowe Zhang Ziyi i Fan Bingbing.

Chińskie firmy kurierskie już obliczają, że w tym roku będą miały sześć dni na rozesłanie ponad 700 milionów przesyłek dla klientów. Współzałożyciel i wiceprezes Alibaby Joseph Tsai powiedział “to duże wydarzenie dla Chin, dla chińskiej gospodarki”. Dodał również, że Chińczycy traktują zakupy w tym dniu jak “sport i rozrywkę”.

Michał Nagły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here