Minister Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki

Reklama - Advertisement

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Prezentacja odzyskanych obrazów obyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. W ceremonii wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wśród odzyskanych dzieł sztuki są dwie akwarele Zygmunta Vogla „Widok cmentarza przy kościele Panny Marii” oraz „Widok kościoła Karmelitów w Warszawie”.

Trzecie z odnalezionych dzieł to rysunek Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z 1704, skradziony z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Minister Piotr Gliński przypomniał, że podczas II wojny światowej Polska utraciła 500 tysięcy dzieł sztuki.

„Niestety te najcenniejsze dzieła sztuki znajdują się gdzieś w sejfach w bankach szwajcarskich albo w prywatnych kolekcjach i nie są udostępniane. Natomiast jeżeli coś się pojawia na aukcjach, coś się pojawia na rynku, to my natychmiast jesteśmy o tym powiadomieni albo sami je znajdujemy” – powiedział minister.

Piotr Gliński dodał, że w staraniach o odzyskanie dzieł sztuki potężnym przeciwnikiem jest chciwość. „Chciwość jest związana z funkcjonowaniem handlarzy dziełami sztuki i nieuczciwych kolekcjonerów, ale także nieuczciwych państw, które nie chcą oddawać tego, co nie, nie jest ich własnością” – dodał minister.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że w ostatnich latach Polska coraz lepiej radzi sobie z odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki.

/IAR/RadioRAMPA

Zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here