Myj ręce wodą z mydłem. Inspektor sanitarny: co zrobić, żeby nie zachorować na grypę?

Reklama - Advertisement

Od 8 do 15 stycznia na grypę zachorowało prawie 88 tys. osób. GIS przypomina, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz ochronić przed grypą innych.

Jak wynika z monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy, w okresie od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r. zanotowano w Polsce łącznie 1,4 mln (1 415 662) zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Natomiast od 8 do 15 stycznia zarejestrowano blisko 88 tys. (87 752) zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Oznacza to, że średnio dziennie na 100 tys. osób przypada 28,51 przypadków zachorowań, co stanowi 22,4 proc. wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego (1-7.01.2016 r.).

Porównując okres zeszłego sezonu grypowego do obecnego zarejestrowano w Polsce o 5 proc. więcej zachorowań, podejrzeń zachorowań na grypę i zakażeń grypopodobnych. Jak informuje GIS, od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r., nie zarejestrowano zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

– zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,

– przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,

– jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,

– poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,

– jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,

– w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,

– unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,

– zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,

– przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się.

Od trzech lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7 proc.

Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań. Jednak i w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało.

Grypa sezonowa jest wywoływana najczęściej przez jeden z trzech dominujących szczepów wirusa i przechorowanie spowodowane jednym typem wirusa nie daje odporności wobec pozostałych szczepów. Tak więc zachorować na grypę można nawet kilka razy w ciągu roku. Szczepionki zawierają natomiast antygeny trzy aktualnie krążących w środowisku szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem, lecz samych zachorowań nie powodują, ponieważ nie zawierają całego wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Źródło: gis.gov.pl/Źródło: www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here