Nadciągają śnieżyce. Ekspert wyjaśnia czym właściwie są płatki białego puchu

Reklama - Advertisement

Czy istnieją dwa identyczne płatki śniegu? Czym jest śnieg i jak powstaje? Ile waży metr sześcienny białego puchu? – wyjaśnia w rozmowie z PAP prof. Szymon P. Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego.

“Śnieg to po prostu malutkie kryształki lodu, które powstają na dwa sposoby – z zamarzniętych kropelek, które tworzą się w wyniku kondensacji pary wodnej w atmosferze, albo – co się zdarza znacznie rzadziej – formują się od razu jako kryształki” – mówi fizyk, prof. Szymon P. Malinowski.

Panuje powszechne przekonanie, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. Zdaniem naukowca to stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwie.

“To prawda w przypadku bardzo skomplikowanych, najpiękniejszych kryształków śniegu. Ale duża część śniegu, która znajduje się w wysokich partiach atmosfery, składa się z bardziej prostych, np. sześciobocznych kryształków, które są do siebie podobne” – mówi fizyk.

Śnieg wszędzie na świecie jest biały – o ile nie zostanie zanieczyszczony domieszkami, np. pyłami – przekonuje badacz. Sekret jego koloru tkwi w tym, że struktury kryształków lodu tworzące śnieg, rozpraszają światło jednakowo niezależnie od długości fali, dlatego śnieg postrzegamy właśnie jako biały.

Zdaniem prof. Malinowskiego powierzchnie pokryte śniegiem mogą jednak w różnorodny sposób rozpraszać promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie – wyglądać nieco inaczej.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here