Niedziela palmowa w Amerykańskiej Częstochowie

Niedziela palmowa w Amerykańskiej Częstochowie
Photo Credit To Czestochowa.us

Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, który przypadła w tym roku na dzień 14 kwietnia, jest w Amerykańskiej Częstochowie, szczególnym dniem przygotowania do Świętego Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkanocnych. W czasie wszystkich Mszy Świętych odczytana była z podziałem na role Męka Pańska. Wspominając uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, przez cały dzień poświęcane były również palmy. Szczególnie uroczysty charakter miały dwie główne Msze w Sanktuarium – o godz. 11:00 am oraz o 12:30 pm. W czasie procesji o godz. 12:30, Polska Szkoła im. Matki Bożej Częstochowskiej, zaprezentowała pięknie udekorowane palmy, wysokością sięgające nawet 9 stóp (około 3 metry). W Niedzielę Palmową do Amerykańskiej Częstochowy przybyli także harcerze i harcerki z Clark, NJ, na czele z Harcmistrzem Adamem Jańczukiem, przewodniczącym Okręgu Chorągwi ZHP w USA.

Duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych wyrażało się przede wszystkim przez długie kolejki do konfesjonałów. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni, szczególnie polskiego pochodzenia, przybywają do Sanktuarium w Doylestown, aby przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Kulminacją tego okresu czasu jest właśnie dzień Niedzieli Palmowej, kiedy to wielu ludzi przybywa do Amerykańskiej Częstochowy aby pojednać się z Bogiem w tym Sakramencie.

Tradycyjnie już w ten dzień, Polska Szkoła zorganizowała Bazar Wielkanocny w kafeterii. W trakcie bazaru można było zaopatrzyć się w pisanki, ręcznie robione ozdoby wielkanocne, palmy, domowe wypieki oraz wiele innych produktów, dostępnych od różnych sprzedawców.

Tekst: Tymoteusz Tarnacki OSPPE

Zdjęcia: czestochowa.us 

About The Author

Related posts