Nowy rozdział w historii Centrum Polsko Słowiańskiego – jubileusz 50-lecia

Reklama - Advertisement

W roku 2022, Centrum Polsko-Słowiańskie obchodzi 50. lat istnienia. Inauguracja roku jubileuszowego miejsce miała w czwartek, 31 marca, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a celebracja trwać będzie przez kolejne miesiące aż do końca roku.  

Centrum już od 1972 roku służy Polonii. Podczas gali w Konsulacie, zaprezentowany został dorobek Centrum, ale również, plany na przyszłość. Centrum przechodzi gruntowną przemianę – zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i programowym. Już wkrótce w siedzibie Centrum na Greenpoincie, uruchomione zostaną nowe programy dla seniorów, ale także, różnorodne programy dla dzieci i młodzieży. Od września, planowane jest uruchomienie przedszkola. 

W wydarzeniu udział wzięli dyrektorzy i pracownicy CPS, przedstawiciele polonijnych organizacji, media oraz amerykańscy politycy lokalni, wśród nich prezydent dzielnicy Brooklyn Antonio Reynoso, radny dzielnicy Greenpoint w Radzie Miasta Nowy Jork Lincoln Restler, przedstawicielka biura Kongresmenki Carolyn Maloney – Mary Odomirok, oraz przedstawicielka biura burmistrza miasta Nowy Jork Erica Adamsa – Jessica Schabowski. Odczytano również listy okolicznościowe, nadesłane m.in. przez Prezydenta USA Joe Bidena, oraz Ministra Adama Kwiatkowskiego, w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. 

Radio RAMPA transmitowało galę na żywo, możecie obejrzeć ją na stronie: 50 years of Polish & Slavic Center – LIVE STREAMING – Radio RAMPA (Polish)

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wydarzenia – a w niej – rozmowy z m.in. Marianem Żak – prezesem CPS, o przyszłości i nowych przedsięwzięciach Centrum; Agnieszką Granatowski – dyrektorem wykonawczym Centrum, o jego modernizacji; Księdzem Józefem Szpilskim, który zaangażowany był w proces powstawania Centrum 50 lat temu; Konsulem Generalnym RP w Nowym Jorku Adrianem Kubickim, który podkreślał jak ważna jest misja Centrum, a także, podejmowane przez Centrum nowe wyzwania.

W części artystycznej wieczoru wystąpili: Nicholas Alexander Kaponyas (fortepian), Jakub Wyciślik (wiolonczela), Zofia Los Leźnicka oraz kwartet jazzowy SN Quartet.


Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here