Odzież i obuwie coraz tańsze, trochę droższa żywność. Deflacja w kwietniu się pogłębiła

Reklama - Advertisement

W kwietniu nieco pogłębił się spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku. Wolniej niż przed miesiącem rosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych. W nieznacznie większym stopniu niż w marcu br. obniżyły się ceny odzieży i obuwia oraz towarów i usług związanych z mieszkaniem – poinformował w środę GUS.

Zmniejszyła się natomiast skala spadku cen towarów i usług w zakresie transportu. W porównaniu z poprzednim miesiącem, podobnie jak w marcu br., obserwowano wzrost cen konsumpcyjnych.

Spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w skali roku nieznacznie osłabił się, natomiast spadek cen produkcji budowlano-montażowej był podobny jak przed miesiącem.

GUS zwrócił uwagę, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w kwietniu br. były wyższe niż przed miesiącem o 0,3 proc., przy czym żywność podrożała o 0,4 proc., natomiast ceny napojów bezalkoholowych nie uległy zmianie. Więcej niż w marcu br. konsumenci płacili za warzywa (o 2,6 proc.), cukier (o 1,5 proc.), mąkę pszenną (1,4 proc.), oleje i tłuszcze (0,4 proc.) oraz owoce (o 0,2 proc.).

Nieznacznie wyższe były ceny ryżu, kasz i ziaren zbóż, pieczywa, a także ryb i owoców morza (po 0,1 proc.). Niższe były natomiast ceny artykułów w grupie “mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,5 proc., w tym mleko potaniało o 0,8 proc., jogurty oraz jaja – po 0,7 proc., sery i twarogi – o 0,3 proc., a śmietana – o 0,1 proc.) – informuje GUS. Obniżyły się również ceny mięsa (przeciętnie o 0,1 proc., w tym tańsze było mięso drobiowe – o 0,8 proc., wołowe – o 0,1 proc., przy niezmienionych cenach wędlin oraz wzroście cen mięsa wieprzowego – o 0,6 proc.).

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here