Papież: pierwszy raz odwiedzam Europę Środkowo-Wsch; cieszę się, że rozpoczynam od Polski

Zdjęcie: Oficjalny serwis dla mediów - Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
Reklama - Advertisement

Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży – powiedział papież Franciszek w środę rozpoczynając swoje wystąpienie na Wawelu.

Franciszek przypomniał, że Jan Paweł II mówił o Europie, iż oddycha ona swoimi dwoma płucami – wschodnim i zachodnim. Podkreślił, że nowy europejski humanizm to harmonia Wschodu i Zachodu.

“Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie” – podkreślił papież, witając zgromadzonych na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu przedstawicieli władz państwowych, kościelnych, rektorów wyższych uczelni oraz korpus dyplomatyczny.

Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć – powiedział papież Franciszek w środę na Wawelu. Wspominając Jana Pawła II, podkreślił, że gdy ten mówił o narodach “wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości”.

“Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości” – mówił Franciszek

“Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość” – powiedział papież, przemawiając w środę na dziedzińcu zamku królewskiego na Wawelu.

Zaznaczył, że niedawno w naszym kraju obchodzona była 1050. rocznica Chrztu Polski. “Było to z pewnością ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” – powiedział Franciszek.

Jak dodał, także owocna współpraca na płaszczyźnie międzynarodowej i wzajemny szacunek dojrzewają poprzez świadomość i poszanowanie tożsamości własnej oraz innych. “Dialog nie jest możliwy, jeśli każdy nie wychodzi od swojej tożsamości” – podkreślił papież.

Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej tysiącletniej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło – powiedział papież Franciszek. Jak ocenił, taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami.

“Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej tysiącletniej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło. Taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami w społeczeństwie i konstruktywnemu dialogowi między różnymi stanowiskami” – powiedział w środę papież.

Jak ocenił, taka postawa “stwarza ponadto najlepsze warunki dla rozwoju obywatelskiego, gospodarczego, a nawet demograficznego, rodząc ufność w możliwość zapewnienia dobrej przyszłości swoim dzieciom”.

“Nie będą one bowiem musiały borykać się jedynie z problemami, ale będą cieszyć się pięknem natury, dobrem, które będziemy umieli pełnić i szerzyć, nadzieją, jaką potrafimy im dać” – dodał Franciszek.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here