Reklama - Advertisement

Rzecznik Pentagonu powiedział, że praktyka przechwytywania obcych maszyn w powietrzu jest akceptowalna pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Generał Pat Ryder odniósł się w ten sposób do dzisiejszego incydentu, do którego doszło nad Morzem Czarnym. W międzynarodowej przestrzeni powietrznej doszło do kolizji doszło do kolizji amerykańskiego drona MQ-9 Reaper z rosyjskim myśliwcem Su-27. W efekcie dron spadł do morza.
Pat Ryder powiedział, że ze względów bezpieczeństwa dron został celowo zatopiony przez sterujących nim:

“Przechwytywanie samolotów nie jest rzadkością samo w sobie, choć nie jest to też codzienne zjawisko. Zdecydowana większość tych przechwyceń jest tym, co uważamy za bezpieczne i profesjonalne. Chcemy tylko upewnić w jakim charakterze dana maszyna przebywa w powietrzu. Lecisz obok niej, sprawdzasz co jest jej pokładzie. Zderzyli się z dronem, uszkodzili śmigło i doprowadzili do sytuacji kryzysowej i niemożliwej do opanowania. Sprowadziliśmy drona w dół”.

Wcześniej koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby zapewnił, że dron nie stanowił dla strony rosyjskiej żadnego zagrożenia.

Departament Stanu USA wezwał rosyjskiego ambasadora w sprawie staranowania przez rosyjskie myśliwce amerykańskiego drona na Morzem Czarnym.
Jednocześnie Departament Stanu poinformował, że amerykański ambasador w Rosji przekazał list protestacyjny rosyjskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych – przekazał dziennikarzom rzecznik prasowy Departamentu Stanu Ned Price.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Air Force Lt. Col. James Wilson/US Department of Defense

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here