Znany Polonii były konsul ds. prawnych w Nowym Jorku, Piotr Janicki, obejmie stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago.
Piotr Janicki pracował w placówce w Nowym Jorku w latach 2008 – 2013. Obejmował wówczas stanowisko wicekonsula do spraw prawnych i opieki konsularnej, a także jako szef wydziału prawnego i opieki konsulanej. Po zakończeniu kadencji, pozostałw w USA i pracował dla People’s United Bank.
Jak czytamy w decyzji Komisji Sejmowej, Piotr Janicki zaczynał od stanowiska podinspektora w samorządzie warszawskim, po czym objął funkcję zastępcy burmistrza dzielnicy Praga Północ w Warszawie. W 2007 roku, pracował jako burmistrz Mosiny.
Konsul Janicki ma żonę i dwójkę dzieci.
Jak zaopiniował jego Kandydaturę sekretarz stanu w MSZ, Jan Dziedziczak, “ufam, że jego kandydatura zyska państwa akceptację. Jeszcze dodam, że jest to bardzo młody kandydat, rocznik 1979 i mamy nadzieję, że osoby urodzone w latach 70. będą obejmować odpowiedzialne funkcje w naszej służbie dyplomatycznej i konsularnej. Pan Piotr Janicki dorosłe życie, a nawet już wczesną młodość spędził po 1989 r.”
Jakie cele do realizacja obrał sobie nowy konsul? Jak powiedział przed Komisją, “Chciałbym przede wszystkim rozwijać kontakty gospodarcze, wymianę młodzieży, kontakty naukowe i kulturalne oraz współpracę samorządową. Chciałbym również wspierać powroty Polaków do kraju. (…) Kolejnym priorytetem jest zachowanie związku z krajem ojczystym i promowanie języka polskiego. (…) Chciałbym wzmocnienia pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie ich efektywności działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w miejscu zamieszkania. Myślę, że można to zrobić poprzez opracowanie i wdrożenie oferty pozwalającej na włączenie w większym wymiarze w życie polonijne osób polskiego pochodzenia ale nieznających języka polskiego.
Konsul mówił również o “włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego,” “pogłębienie współpracy z placówkami krajów strefy Schengen, celem ujednolicenia wydawania wiz, przeprowadzanie kampanii informacyjnej w sprawie dotyczącej problematyki transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego, i raz jeszcze, ma to na celu ułatwienie i wzrost zadowolenia z obsługi w konsulacie,” i “ujednoliceniu procedur paszportowych w sprawach prawnych, w porozumieniu z wydziałem konsularnym naszej ambasady w Waszyngtonie i we współpracy z konsulatami generalnymi Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku i w Los Angeles.”
Nowy Konsul stanowisko objąć ma jeszcze w lipcu.