PKN Orlen podpisało z amerykańską firmą długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG

Reklama - Advertisement

PKN Orlen podpisało z amerykańską firmą Sempra Infrastructure długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG. Przez 20 lat z terminala Port Arthur w Teksasie do Polski będzie płynęło milion ton surowca rocznie. Skroplony gaz będzie transportowany przez flotę gazowców Orlen. Wolumen dostaw pokrywa prawie 10 procent obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.
Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński podkreślił, że w czasach obecnego kryzysu bezpieczeństwo energetyczne jest tożsame z bezpieczeństwem narodowym.

“Polska musi być w stanie zapewnić sobie wystarczający dostęp do paliwa potrzebnego gospodarce i obywatelom. Decydując się na partnerstwo z amerykańskimi firmami, takimi jak Sempra, Polska robi kolejny ważny krok, by mieć dostęp do gazu, kiedy go potrzebuje. A ten kontrakt znowu pokazuje, że Stany Zjednoczone są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne”.

Prezes Sempra Infrastructure Dan Brouillette i były sekretarz energii USA podkreślił, że amerykańska spółka jest dumna z faktu, iż dostarczając paliwo do Polski, przyczynia się do wzmocnienia jej bezpieczeństwa.

“Cenimy sobie bliskie relacje z Polakami i tutejszą społecznością biznesową i wierzymy, że możemy pomóc w osiągnięciu celów polskiej energetyki. Nie ma wątpliwości, że świat mierzy się z wyzwaniami w bezprecedensowych czasach, gdy państwa chronią swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybko przygotowały się na nadchodzące zimy”.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki przekonywał, że do zawierania dobrych kontraktów potrzebna była konsolidacja firm paliwowo-gazowych.

Najnowszy kontrakt będzie obowiązywał przez 20 lat, a pierwsze dostawy są spodziewane w 2027 roku. Po podpisaniu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów PKN Orlen z amerykańskimi dostawca mi LNG wzrósł do blisko 8 milionów ton skroplonego gazu rocznie.
Polski koncern multienergetyczny rozpoczął rozwój własnej floty gazowców w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwie pierwsze jednostki, zbudowane specjalnie na potrzeby Orlen, rozpoczną transport skroplonego gazu jeszcze w tym roku. W 2025 roku koncern będzie dysponował ośmioma gazowcami.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Daniel Obajtek/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here