Biały Dom oświadczył, że Finlandia i Szwecja są gotowe do przystąpienia do NATO. To reakcja na słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który powiedział, że Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO po protestach w pobliżu tureckiej ambasady w Sztokholmie, podczas których spalono kopię Koranu.

Podczas briefingu w Białym Domu rzecznik prezydenta USA Karine Jean-Pierre wskazała na słowa premiera Szwecji, który stwierdził, że palenie religijnych ksiąg oznacza brak szacunku i że nie wszystko, co jest legalne, jest właściwe.

“Finlandia i Szwecja są gotowe do bycia sojusznikami NATO” – mówiła Karine Jean-Pierre, dodając, że oba kraje od dawna blisko współpracują z Sojuszem.

“Finlandia i Szwecja podjęły konkretne kroki w celu wypełnienia zobowiązań podjętych w ramach trójstronnego memorandum z Turcją podpisanego przy okazji szczytu NATO w Madrycie” – mówiła.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że USA nadal oczekują formalnego przyjęcia Finlandii i Szwecji w poczet członków NATO.

“Zwiększy to bezpieczeństwo zarówno ich, jak i regionu euroatlantyckiego” – kontynuowała Karine Jean-Pierre.

Powtórzyła też odpowiedź, jakiej w ubiegłym tygodniu udzieliła Polskiemu Radiu, że Stany Zjednoczone nadal uznają Turcję za godnego zaufania członka Sojuszu.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here