Advertisement

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów M1 Abrams. Poinformował o tym w telewizyjnym wystąpieniu prezydent Joe Biden. Amerykański przywódca podkreślił, że decyzję w tej sprawie podjął wspólnie z sojusznikami.

Joe Biden poinformował, że 31 Abramsów będzie stanowić jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych.

“Czołgi Abrams są najpotężniejsze na świecie, ale są też skomplikowane w użyciu i utrzymaniu, dlatego przekażemy Ukrainie także części zamienne i sprzęt do ich obsługi na polu walki” – powiedział prezydent. Biden zaznaczył, że wysłanie czołgów na Ukrainę zajmie czas, ale szkolenia Ukraińców rozpoczną się już wkrótce. 

Szybciej trafią tam niemieckie Leopardy.

“Jestem wdzięczny niemieckiemu kanclerzowi Olafowi Scholtzowi za przekazanie niemieckich czołgów Leopard 2 i organizowanie koalicji, która przekaże Ukrainie 2 bataliony tych czołgów”.

Prezydent USA dziękował krajom, które wspierają militarnie Ukrainę – w tym Polsce.

“Putin liczył na osłabienie determinacji Stanów Zjednoczonych i Europy we wspieraniu Ukrainy. Pomylił się, jesteśmy zjednoczeni”. 

Joe Biden dodał, że przekazane przez Zachód czołgi mają służyć do obrony Ukrainy, a nie ataku na Rosję, i że Moskwa może w każdej chwili zakończyć wojnę wycofując się z Ukrainy.

Z kolei Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2A6 z zapasów Bundeswehry – poinformował rzecznik rządu federalnego. Dodał, że kanclerz Olaf Scholz udzieli także innym krajom pozwolenia na dalszy eksport tych wozów.

Przedstawiciele ukraińskich władz oceniają, że nad Dniepr trafić może ponad 80 Leopardów.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: US Army

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here