Po spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki

Reklama - Advertisement

W drugim dniu wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim odbyło się nadzwyczajne spotkanie Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą oraz liderami krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki – oprócz Polski do grupy B9 należą również Rumunia, Bułgaria, Węgry, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia.

Rosja jest najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa – głosi deklaracja przywódców krajów wschodniej flanki NATO. Dokument przyjęty na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie podkreśla również konieczność wzmacniania sojuszniczej obecności w naszym regionie.

„Kraje tego regionu są na linii frontu naszego wspólnego bezpieczeństwa” – powiedział do przywódców krajów wschodniej flanki NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Prezydent Joe Biden powiedział, że kraje naszego regionu rozumieją lepiej niż ktokolwiek inny co jest stawką wojny na Ukrainie, nie tylko bezpieczeństwo Ukraińców, ale i wolność i demokracja Europy i na świecie. Amerykański przywódca ponownie zapewnił, ze w obliczu tego zagrożenia nie jesteśmy sami. “Oczywistym jest, że artykuł 5. traktatu Północnoatlantyckiego to świętość, obietnica złożona przez Stany Zjednoczone, że będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO. W tym ważnym momencie chciałbym żeby dyskusja dotyczyła naszych wspólnych następnych kroków ku wzmocnieniu Sojuszu”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Putin nie szykuje się na pokój tylko na większą wojnę, więc musimy być wytrwali.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to dyskusja w tym gronie w przede dniu rocznicy rosyjskiej inwazji ma szczególne znaczenie “Spotkaliśmy się tutaj, aby omówić największe wyzwania, jakie stoją przed naszymi krajami i przed całym NATO oraz sposób w jaki wspierać naszych przyjaciół na Ukrainie. To, na czym nam dzisiaj zależy, to wspólne przemyślenie przez najbliższych sojuszników naszych dalszych kroków na drodze do szczytu B9 w Bratysławie i szczytu NATO w Wilnie”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że jedność NATO, w tym wschodniej flanki, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy: “Bukaresztańska Dziewiątka została utworzona w 2015 roku, po aneksji Krymu przez Rosję. Dzisiaj, kiedy zbliżamy się do rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest jeszcze ważniejsze, abyśmy byli zjednoczeni. To zjednoczenie pokazuje też naszą siłę. Chciałem się z wami spotkać tutaj osobiście z krajami stanowiącymi wschodnią flankę NATO. Jesteście na pierwszej linii obrony i lepiej niż inni wiecie, jaka jest waga tego konfliktu. Nie tylko dla Ukrainy, ale też dla wolności demokracji w Europie i na całym świecie”.

Joe Biden podkreślił, że wolność i demokracja są kluczowymi wartościami dla funkcjonowania wolnego świata: “O kwestiach wspierania Ukrainy i wspólnych wartościach rozmawiałem dwa dni temu w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Te wartości podzielają też przywódcy obecni podczas tych rozmów. Dostarczamy Ukrainie najważniejsze systemy wspierające działanie kraju oraz wspieramy ukraińskich uchodźców. Będziemy kontynuować wspieranie Ukrainy w jej walce o wolność”.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że wojna w Ukrainie nie przyniosła nic poza cierpieniem i rozpaczą, wysiedleniem i śmiercią milionów Ukraińców, a przywódcy wschodniej flanki NATO mają obowiązek mocno stanąć po stronie pokoju: “Chcemy, żeby ta brutalna wojna była ostatnim aktem agresji Rosji. Aby to osiągnąć, musimy zdecydowanie przeciwstawiać się tej agresji i zapobiegać kolejnym. NATO jest silne, pokazuje jasne zobowiązanie wobec Ukrainy i narodu ukraińskiego. Bukaresztańska Dziewiątka jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej”.

Gospodarzami spotkania byli prezydenci Polski – Andrzej Duda i Rumunii – Klaus Iohannis czyli krajów, które są założycielami grupy B9. To przedstawiciele państw, które najmocniej domagają się zwiększonej obecności Sojuszu na wschodzie Europy. Gośćmi specjalnymi byli prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także prezydent Mołdawii Maia Sandu.

W załączeniu wspólne oświadczenie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki złożone na nadzwyczajnym szczycie B9 w Warszawie.

Na mapie Bukaresztańska Dziewiątka:

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta/Twitter oraz Wikipedia/maix (original image)
Super Dromaeosaurus (derivative work)

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here