Na Zywo: Pogrzeb O. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Reklama:

Transmisja na żywo z pogrzebu O. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie – 9 marca 2020 r.. – przeżywszy 89 lat, 70 lat życia zakonnego i 64 lata kapłaństwa – zmarł śp. o. Lucjusz Tyrasiński, paulin z klasztoru w Amerykańskiej Częstochowie, wieloletni prowincjał paulinów w Stanach Zjednoczonych.

Sobota, 14 marca w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA
8:30 am – Przeniesienie ciała z klasztoru do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej (dolny kościół)
9:00 am – 11:00 am – Wystawienie ciała w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej (dolny kościół)
11:00 am – Koronka do Bożego Miłosierdzia
11:30 am – Msza Pogrzebowa pod przewodnictwem J. E. Edwarda M. Deliman’a, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Filadelfii, w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej (dolny kościół)
Po Mszy Świętej Pogrzebowej odbędzie się procesja na cmentarz Amerykańskiej Częstochowy oraz pochówek.

O. Lucjusz Tyrasiński urodził się 24 kwietnia 1931 r. w Częstochowie. Był ostatnim dzieckiem Piotra Tyrasińskiego i Władysławy z domu Gałązka. Na chrzcie otrzymał imię Ładysław. W lipcu 1949 r. w Leśniowie koło Częstochowy rozpoczął nowicjat. 16 lipca 1949 r., w święto Matki Bożej Szkaplerznej dokonały się tzw. obłóczyny, czyli przyodzianie zakonnego habitu oraz nadanie nowego imienia – Lucjusz. 17 lipca 1950 r. odbyła się uroczystość ślubów zakonnych, po których nastąpił okres klerykatu i studiów na Skałce w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1956 r. z rąk bpa Stanisława Rosponda. Po święceniach duszpasterzował w Polsce: Warszawie, na krakowskiej Skałce, w Brdowie, Leśniowie, na Jasnej Górze i w Leśnej Podlaskiej.

Jesienią 1963 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął posługę w sanktuarium maryjnym w Doylestown. Trzykrotnie sprawował urząd przeora i kustosza tej paulińskiej placówki; pełnił funkcje duszpasterskie, również w innych placówkach w Stanach Zjednoczonych. Jako zasługę przypisuje mu się zaangażowanie w zachowanie podstaw ekonomicznych działalności Amerykańskiej Częstochowy, uzyskując pożyczkę i doprowadzając do spłaty długu za budowę sanktuarium w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie.

W 1996 r. o. Lucjusz Tyrasiński otrzymał nominację na prowincjała paulinów w Ameryce. Tę funkcję pełnił przez dwie kadencje. Niewątpliwe zasługi zakonnika dla Polonii doceniły w 2000 r. nawet władze Rzeczypospolitej Polskiej – prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał o. Lucjuszowi Tyrasińskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

O. Lucjusz Tyrasiński, mimo odległości dzielącej Go z Ameryki do Polski, z radością przybywał do rodzinnej Częstochowy i na Jasną Górę. To właśnie w Kaplicy Cudownego Obrazu, świętował w ostatnich latach ważne jubileusze kapłaństwa: 18 czerwca 2006 r. – 50-lecie kapłaństwa; 19 czerwca 2011 r. – 55-lecie kapłaństwa; 17 czerwca 2016 r. – 60 lat kapłaństwa.

Polecamy naszego Współbrata śp. o. Lucjusza Tyrasińskiego, Częstochowianina, który swoje życie poświęcił Polonii Amerykańskiej, serdecznej modlitwie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju!

o. Stanisław Tomoń – Biuro Prasowe Jasna Góra

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts