Polacy podłączali The Beam – najnowszą atrakcję Rockefeller Center

Zdjęcie: Rockefeller Center Facebook
Reklama - Advertisement

EKSKLUZYWNY MATERIAŁ RADIO RAMPA

Firma PZ Electric Group Corp., której właścicielem jest Polak, Piotr Misa, odpowiedzialna była za podłączenie elektryczne kabli kontrolnych w najnowszej atrakcji Rockefeller Center – The Beam. The Beam jest nie tylko obecnie największą atrakcją Rockefeller Center, ale również, najgorętszą atrakcją Nowego Jorku.

Piotr Misa

Jak powiedział w ekskluzywnej rozmowie z Radio RAMPA, Piotr Misa, praca jego firmy, polegała na podłączeniu tak zwanego “control cabinet” – czyli szafy sterowniczej. Sterowanie tym systemem, pozwala na podnoszenie belki. Nad projektem, przy którego podłączaniu brali udział dwaj pracownicy firmy – również Polacy – Mateusz i Alex – praca trwała ponad trzy tygodnie. Piotr Misa powiedział, że na podłączenie atrakcji składają się tysiące stóp kabli.  

Zdjęcie: Piotr Misa – archiwum prywatne

Dla Piotra, absolwenta AGH w Krakowie, który już 20 lat jest elektrykiem w Nowym Jorku, był to kolejny projekt w jego pracy. Do wykonania go, podszedł zawodowo i zadaniowo. Jak przyznał, nie był świadomy tego, że The Beam będzie aż tak popularną atrakcją i nie przywiązywał do miejsca większej wagi… W ciągu dwóch dekad pracy w Nowym Jorku, pracował już w różnych budynkach – zarówno w tych najdroższych wieżowcach Manhattanu, jak i w budynkach miejskich – dla niego praca, przede wszystkim, ma być dokładnie wykonana.

Zapytany o to, jak podchodzi do faktu, że to właśnie jego firma, a przez to, Polacy – zapiszą się w historii, przyznał: “Bywałbym tam częściej.” Jak powiedział Piotr, na miejscu cały czas obecni byli pracownicy firmy, on przybywał tam aby dopilnować spraw. Jedyne zdjęcia jakie elektrycy wykonali z realizacji projektu, to… jak przystało na fachowców, zdjęcia wykonanej pracy. 

Zdjęcie: Piotr Misa – archiwum prywatne

Firma Polaka, PZ Electric Group Corp., była jedną z tych, które zatrudnione zostały przy realizacji całego projektu The Beam. Jak powiedział Piotr, aby dostać taką pracę, od wykonawców wymagany jest najwyższy standard pracy, sprostanie wymogom prawnym, a przede wszystkim lata doświadczenia pracy w Nowym Jorku.

Jak podkreślił Piotr, również na innym etapie podłączania The Beam – na przykład przy jego montażu – w odpowiedzialnych za to firmach, zatrudnieni byli Polacy. 

 

 

Zdjęcie: Piotr Misa – archiwum prywatne

 

The Beam – czyli Belka – to atrakcja, dzięki której, odwiedzający Rockefeller Center, mogą odtworzyć legendarne zdjęcie z roku 1932, na którym uchwyceni zostali pracownicy budujący 30 Rockefeller Plaza, jedzący lunch 69. pięter nad ziemią, na stalowej belce.

Odwiedzający dzisiaj Rockefeller Center, skorzystać mogą z tego doświadczenia za dodatkową opłatą $25. Doświadczenie polega na tym, że siadając na belce umieszczonej również na 69. piętrze, odwiedzający podnoszeni są 12 stóp do góry. Następnie Belka obraca się o 180 stopni i odtwarzane jest unikatowe zdjęcie – wykonane 800 stóp nad Nowym Jorkiem!

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here