Polscy dziennikarze na uroczystej gali Korespondentów Białego Domu

Reklama - Advertisement

Podczas dorocznej gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu prezydent USA Joe Biden wezwał do uwolnienia dziennikarzy bezprawnie przetrzymywanych w Rosji i innych krajach świata. Amerykański przywódca podkreślał kluczową rolę wolnych mediów w demokracji. Prestiżowa gala w Waszyngtonie zgromadziła dziennikarzy, celebrytów i polityków.

Wśród gości gali, również polscy dziennikarze – korespondenci polskich mediów w USA – Polskie Radio reprezentował wieloletni korespondent w Białym Domu Marek Wałkuski; radio RMF Classic reprezentowała Lidia Krawczuk, a radio RMF FM, Paweł Żuchowski. Z Telewizji Polskiej – TVP – na gali obecny był korespondent Rafał Stańczyk.

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski z żoną
Lidia Krawczuk i Paweł Żuchowski – RMF
Rafał Stańczyk – TVP

Jak podkreślali w swoich relacjach polscy dziennikarze, wieczór upłynął pod znakiem rozmów i spotkań z ludźmi z branży – dziennikarze największych amerykańskich stacji i najbardziej popularnych programów, byki obecni właśnie tam. /więcej zdjęć poniżej/

Podczas wystąpienia Joe Biden podkreślał znaczenie mediów w społeczeństwie demokratycznym. Prezydent podkreślił, że dziennikarstwo to nie zbrodnia,” i zaadresował niesprawiedliwe uwięzienie amerykańskich dziennikarzy w Rosji i Syrii. – Wolne media są jednym z filarów, a może nawet głównym filarem wolnego społeczeństwa, nie jego wrogiem – mówił. Prezydent wezwał do natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy przetrzymywanych za granicą, w tym zatrzymanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa korespondenta “Wall Street Journal” Evana Gershkovicha.

Wśród gości wydarzenia, rodziny uwięzionych dzinnikarzy, a także, Amabsador ukrainy w USA Oksana Markarova, koszykarka wypuszczona z rosyjskiego więzienia Brittney Griner, a także, córka więzionego, rosyjskiego opozycjonisty Alexeya Navalnego, Dasha Navalnaya.

Prezydent USA wystąpił jako gość specjalny gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu. Zgodnie z tradycją, część przemówienia Joe Bidena utrzymana była w lekkiej konwencji. Prezydent USA żartował sobie z przeciwników politycznych, dziennikarzy i samego siebie – między innymi ze swojego wieku. – Wierzę w pierwszą poprawkę do Konstytucji, nie tylko dlatego, że napisał ja mój dobry przyjaciel Jim Madison – mówił osiemdziesięcioletni prezydent USA.

Po Joe Bidenie wystąpił amerykański komik Roy Wood Jr., który nie szczędził złośliwości pod adresem polityków, mediów, celebrytów i samego prezydenta.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia polskich dziennikarzy pochodzą z ich prywatnych zbiorów. 

Zdjęcia: Marek Wałkuski
Lidia Krawczuk i Paweł Żuchowski wraz z Amabsador Ukrainy w USA Oksana Markarova

Zdjęcia: Paweł Żuchowski
Rafał Stańczyk i burmistrz NYC Eric Adams
Zdjęcia: Rafał Stańczyk
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here