Polska Noc w Ratuszu Miasta Nowy Jork

Reklama - Advertisement

Po raz pierwszy w historii, nowojorski ratusz otworzył swoje drzwi dla Polaków, w trakcie Polskiej Nocy, która miejsce miała 2 października. Tym wydarzeniem oficjalnie rozpoczęto doroczny Miesiąc Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Nowym Jorku. Radny Robert Holden przywitał zgromadzonych, opowiadając krótką historię nowojorskiego ratusza. Sam Holden, który w radzie miasta reprezentuje dzielnice Ridgewood, Glendale, Maspeth, Middle Village, Woodhaven i Woodside, zażartował, że jest w 14% Polakiem. Radny wychowywał się w otoczeniu wielu Polaków, w szkole prowadzonej przez polskie siostry zakonne w Nowym Jorku. 

Wieczór ten był inauguracją kongresu 60 Milionów w Nowym Jorku, czyli kolejnej edycji Globalnych Zjazdów Polonii. W tym roku kongres odbył się już w Miami, Londynie, Berlinie, Buffalo i Rzeszowie. Jak podają organizatorzy, ideą Kongresu jest “integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków.” Wśród gości Kongresu politycy, dyplomaci, przedsiębiorcy, osoby działające kulturalnie i społecznie. 

Partnerami wydarzenia byli Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, który reprezentował zastępca konsula generalnego Kamil Henne, oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, reprezentowana przez managerów oddziałów z Nowego Jorku.

Gościem specjalnym wieczoru była Rita Cosby, amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia, zdobywczyni trzech nagród Emmy, córka Powstańca Warszawskiego, Ryszarda Kossobudzkiego. Rita opowiedziała o sukcesie Kongresu 60 milionów. To dzięki tej inicjatywie, wielu obcokrajowców poznało Polaków i naszą historię, a przez to, zdecydowali się oni zainwestować w Polsce i podjąć współpracę biznesową z Polakami. Rita podkreśliła również siłę ducha i patriotyzm naszego narodu, dzięki którym to cechom, Polskie państwo przetrwało i dzisiaj rozwija się w imponującym tempie. Rita Cosby podkreśliła również, że ranga Polski w obecnych czasach bardzo urosła, czego dowodem jest sposób w jaki Prezydent Polski witany jest w Białym Domu, a także fakt, że Prezydent Donald Trump, w trakcie swojej pierwszej zagranicznej podróży, odwiedził właśnie Warszawę. Rita opowiedziała również o tym jak poznała swoje polskie korzenie i historię swojego ojca, którą opisała w książce “Quiet Hero: Secrets from My Father’s Past.”

Zgromadzonych zaadresował radny Mark Gjonaj z Bronxu – jest on pierwszym Amerykaninem pochodzenia Albańskiego, który został wybrany do nowojorskiej rady miasta. Podkreślił wkład Polaków w budowanie wielkości USA i Nowego Jorku, i powiedział, że jego największym polskim idolem był Papież Jan Paweł II. 

Radny Holden, wręczył oficjalne proklamacje rady miasta za wkład w promocję Polski i działalność na rzecz Amerykanów Polskiego pochodzenia w Nowym Jorku. Otrzymali je: Rita Cosby, Komitet Główny Parady Pułaskiego oraz Grzegorz Fryc, założyciel Kongresu 60 Milionów, działacz, który jest pomysłodawcą wielu patriotycznych inicjatyw, w tym pierwszego Muralu Powstańców Warszawskich w USA, który stworzony został na Greenpoincie.

Polski wieczór rozpoczął się odśpiewaniem hymnu amerykańskiego przez Tomaczka Bednarka, oraz polskiego przez Wojciecha Bukalskiego. Goście mogli spróbować polskiego jedzenia, co radny Holden podsumował, mówiąc, że było to najlepsze jedzenie do tej pory serwowane w ratuszu. Wydarzenie zakończył występ gości z Polski – muzycy L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, zaprezentowali muzykę polskich kompozytorów w Hollywood. 

Wieczór ten stanowił początek polskiego weekendu w Nowym Jorku. W czwartek i piątek miejsce mają panele dyskusyjne i wykłady kongresu 60 milionów. W czwartek wieczorem, w urzędzie miasta Queens, Prezydent Dzielnicy Queens Melinda Katz, organizuje również Polski Wieczór. W sobotę uczestnicy  Kongresu spędzą dzień w Akademii Wojskowej w West Point, a zakończą go Koncertem Natalii Kukulskiej.

W niedzielę na Manhattanie odbędzie się 82. Parada Pułaskiego, w tym roku, po raz pierwszy w historii poprowadzona przez stan Connecticut z marszałkiem głównym Darkiem Barcikowskim na czele.

Relacja audio na antenie Radio RAMPA 620 Am w sobotę po godz. 3 p.m. Pełen zapis wideo wydarzenia jutro na stronie www.RadioRAMPA.com 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here