Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października. To decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, zaopiniowana wcześniej pozytywnie przez Państwową Komisję Wyborczą.
Zarządzenie wyborów na 15 października wpływa na szereg przedwyborczych terminów. Kampania wyborcza już się rozpoczęła i potrwa nieco ponad 60 dni.
Z punktu widzenia wyborców kluczowych jest kilka dat. Do 2 października osoby niepełnosprawne lub w wieku 60+ mogą wnioskować o głosowanie korespondencyjne lub o chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Do 10 października wyborcy przebywający za granicą mogą zgłosić się do tamtejszych spisów wyborców. Natomiast do 12 października można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub o zmianę miejsca głosowania.
Z kolei dla komitetów wyborczych, które muszą zostać zgłoszone do 28 sierpnia, kluczowa jest data 6 września. Do godziny 16:00 tego dnia komitety muszą przekazać listy kandydatów na posłów i senatorów.
Powołanie obwodowych komisji wyborczych nastąpi do 25 września. Ten sam termin dotyczy podania do publicznej wiadomości informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych a także dotyczące numerów i granic obwodów głosowania utworzonych poza Polską.
Równolegle rządzący planują zorganizowanie referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych. Tą kwestią, w tym sformułowaniem dokładnego pytania lub pytań referendalnych, Sejm ma zająć się na posiedzeniu w dniach 16-17 sierpnia.
/IAR/RadioRAMPA/
Zdjęcie: Sejm RP/Twitter
Postanowienie Prezydenta RP wraz z kalendarium wyborczym poniżej: