Konsulat i Komitet Pomnika potwierdzają zgodę na przeniesienie Pomnika Katyń 1940

Oto oficjalne oświadczenie Komitetu Pomnika Katyńskiego w Jersey City oraz Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, odnośnie przeniesienia Pomnika Katyńskiego z Exchange Place.

Więcej jutro na fali Radio RAMPA 620 AM od 3 p.m.

W oświadczeniu czytamy: “Komitet Pomnika Katyńskiego spotkał się i z przyjemnością ogłasza, że Burmistrz Jersey City z łaskawością zaoferował umieścić Pomnik Katyński 1940 stworzony przez sławnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, na “stopie” York Street nad rzeką Hudson w Jersey City.

Komitet docenia, że miasto rozumie jak ważny jest pomnik oddający cześć 22,000 polskich oficerów zamordowanych w kwietniu 1940. Pomnik postawiony został aby przypominać nam o tej zbrodni, tak aby nigdy się nie powtórzyła. Uniwersalność wiadomości promuje koncept pokoju na świecie.

Miasto proponuje przeniesienie pomnika w celu stworzenia parku w tym miejscu. Komitet przyjmie propozycję burmistrza, pod warunkiem prawnego zagwarantowania miejsca przeniesienia i bezpiecznego przemieszczenia pomnika.

W rezultacie powyższego, demonstracja zaplanowana na sobotę, 12 maja, pod urzędem miasta została zawieszona. Pozwolenie na demonstrację zostało wycofane. Publiczne wystąpienie planowane jest na poniedziałek rano.”

Z wiadomości potwierdzonych wcześniej, pomnik przeniesiony ma zostać 60 metrów od obecnego miejsca.

Na zdjęciu powyżej Konsul Generalny RP Maciej Golubiewski oraz członkowie Komitetu Pomnika Katyńskiego z jego prezesem Krzysztofem Nowakiem.

Dzisiaj, w Jersey City lekcję historii przedstawiły dzieci i młodzież polskich szkół zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Wielu zgromadzonych nie popiera decyzji o przeniesieniu pomnika. Więcej w sobotę, 12 maja na fali Radio RAMPA 620 AM od godz. 3 p.m.

Posłuchaj:

Konsul Generalny Maciej Golubiewski w sprawie porozumienia z Burmistrzem Jersey City: ziemia pod pomnikiem będzie wydzierżawiona dla Polski

Polonia podzielona w sprawie przeniesienia Pomnika Katyń 1940 – posłuchaj wątpliwości Polonii

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts