Pozostał tylko miliard dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy

Reklama - Advertisement

Administracji Joe Bidena pozostało już niewiele ponad miliard dolarów na bieżące dostawy uzbrojenia dla Ukrainy – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia. John Kirby wezwał Kongres do szybkiego uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu John Kirby mówił, że kontrofensywa nie przyniosła przełomu na jaki liczyli Ukraińcy. Podkreślił jednak, że prezydent Joe Biden nadal wierzy, że Ukraina może odbić terytoria zagarnięte przez Rosję i że Stany Zjednoczone skupiają się na dalszym wsparciu dla Kijowa.

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Kirby poinformował, że 96 procent wszystkich funduszy przyznanych wcześniej przez Kongres na wsparcie Ukrainy zostało już wykorzystanych, w tym ponad 90 procent środków na dostawy uzbrojenia. „Pentagonowi pozostało już tylko miliard 100 milionów dolarów na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. Czasu jest coraz mniej, dlatego konieczne jest uchwalenie dodatkowej pomocy” – powiedział Kirby.

Biały Dom zaproponował uchwalenie pakietu o wartości 106 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, Izraela, bezpieczeństwa w obszarze Indopacyfiku oraz wzmocnienie ochrony granic USA. W Kongresie nie ma jednak na razie zgody w sprawie ostatecznego kształtu ustawy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here