Premier Ukrainy spotkał się z sekretarzem obrony USA w Pentagonie

Reklama - Advertisement

Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotykał się w Pentagonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Poinformowała o tym agencja informacyjna Ukrinform.
Lloyd Austin w swoim przemówieniu powitalnym zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać walkę Ukrainy o jej niepodległość:

“Premierze, dziękuję za dołączenie do nas tutaj w Pentagonie. Wasz naród strasznie cierpi z powodu rosyjskiego okrucieństwa, gdy walczycie o swoją niepodległość i demokrację. Оmówimy to wszystko dzisiaj”.

Ukraiński premier wyraził wdzięczność Stanom Zjednoczonym za przywództwo we wsparciu obronnym. W tym kontekście Denys Szmyhal zwrócił szczególnie uwagę na dostarczenie ukraińskim siłom zbrojnym nowoczesnych systemów obrony powietrznej, czołgów, systemów artyleryjskich i rakietowych, a także pojazdów opancerzonych. Podkreślił, że ukraińskie wojsko udowodniło w walce skuteczność broni dostarczonej przez partnerów a także zaapelował o więcej broni dla Ukrainy, aby pokonać rosyjskich okupantów:

“Chciałbym podziękować rządowi Stanów Zjednoczonych za przywództwo w potężnym wsparciu dla Ukrainy, ponieważ bronimy naszej ziemi przed ciągłą rosyjską agresją zbrojną w pełnej skali wojny prowadzonej przez reżim Putina w centrum Europy. Wasze wsparcie pomaga nam stać na naszej ziemi i odepchnąć wroga. Ukraina prowadzi walkę i jestem dumny z męstwa naszych ludzi. Nie ma wątpliwości, że wygramy tę walkę, ale aby zakończyć ją szybciej, potrzebujemy potężniejszej i nowocześniejszej broni”.

Denys Szmyhal zauważył, że ukraińskie siły zbrojne potrzebują więcej systemów przeciwlotniczych, by zminimalizować skutki rosyjskich ataków lotniczych, więcej artylerii i amunicji.

W trakcie negocjacji strony omówiły również perspektywy dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16, niezbędnych do osiągnięcia przewagi w powietrzu nad rosyjskim agresorem i ochrony ludności cywilnej przed atakami rakietowymi.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Denys Szmyhal

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here