Inflacja w USA spadła w marcu do poziomu 5% rocznie

Dollar With Arrow Down Showing Depression Recession And Economic Downturns
Reklama - Advertisement

W marcu inflacja w USA spadła do 5% w stosunku rocznym, czyli najniższego poziomu od prawie dwóch lat.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych rósł w marcu w tempie 5% rocznie, w porównaniu z 6% w lutym, poinformował w środę Departament Pracy.

Indeks dotyczący mieszkań miał zdecydowanie największy udział w miesięcznym wzroście wszystkich pozycji. To więcej niż rekompensujący spadek indeksu energetycznego, który spadł o 3,5 procent w ciągu miesiąca. Indeks żywności pozostał w marcu bez zmian.

Indeksy, które wzrosły w marcu, obejmują zakwaterowanie, ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, ceny biletów lotniczych, wyposażenie i operacje gospodarstwa domowego oraz nowe pojazdy. Indeks dla opieki medycznej i indeks dla używanych samochodów osobowych i ciężarowych należały do tych, które spadły w ciągu tego miesiąca.

Inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności i paliw, wzrosła w lutym do 5,6%. Liczba ta, którą niektórzy uważają za lepszy wskaźnik presji cenowej, niewiele się zmieniła od grudnia. Transport, elektryczność, żywność i mieszkanie w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu cen w zeszłym miesiącu.

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe w najszybszym tempie od dziesięcioleci, próbując spowolnić gospodarkę i stłumić inflację.

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here