Prezydenci Duda i Trump po spotkaniu w Białym Domu – konferencja prasowa

Reklama - Advertisement

Po zakończonym spotkaniu, Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda wystąpili podczas konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

Amerykański prezydent na początku konferencji prasowej podziękował Andrzejowi Dudzie za przybycie do Waszyngtonu. Jak dodał: – “Wszyscy wiemy jakim cudownym i wspaniałym krajem jest Polska”: “To dla mnie zaszczyt, by przyjmować tu swojego przyjaciela, prezydenta Dudę z Polski. Wykonał świetną pracę. Wydaje mi się, że ma przed sobą wybory i wierzę, że odniesie duży sukces. Amerykanie i Polacy tworzą jedną z najstarszych, najsilniejszych i najbardziej trwałych przyjaźni na świecie. Podczas naszego dzisiejszego spotkania potwierdziliśmy ważną relację między naszymi narodami. W ubiegłym roku podpisaliśmy dwie deklaracje by zwiększyć naszą współpracę na polu bezpieczeństwa. Czekamy na podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie bezpieczeństwa.” 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że już ponad 250 lat temu Polskę i Stany Zjednoczone łączyły wspólne wartości i sojusze. “Polaków i Amerykanów łączy prawdziwa przyjaźń i wzajemne zaufanie przez blisko 250 lat. Obydwa kraje są zjednoczone poprzez wspólne przekonania i wartości: wolność, demokrację i sprawiedliwość. łączy nas stare polskie powiedzenie: W imię Boga za naszą i waszą wolność. Panie prezydencie Duda, niech mi będzie wolno raz jeszcze wyrazić wdzięczność za pańską wizytę i przyjaźń. Łączy nas specjalna więź, a nasz sojusz jest silny.”  Prezydent Donald Trump podkreślił, że wspólne relacje Polski i Stanów Zjednoczonych są doskonałym przykładem tego, jak wiele mogą osiągnąć sojusznicy oraz że dobre stosunki będą łączyły obydwa kraje jeszcze bardzo długo.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że część amerykańskich żołnierzy, która zostanie wycofana z Niemiec, zostanie przeniesiona do innych części Europy, w tym Polski.
Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent Donald Trump mówił, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących wydatków na obronność w ramach NATO. Zarzucał też Berlinowi, że w tym samym momencie kupuje za miliardy dolarów surowce energetyczne w Rosji: “”Będziemy zmniejszać nasze siły w Niemczech. Część z nich wróci do domu, część trafi do innych miejsc, wśród nich do Polski – do innych miejsc w Europie”. Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się też do wcielenia w życie ustaleń sprzed roku. Chodziło o umowę na podstawie której do Polski ma przyjechać dodatkowych tysiąc żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Oba kraje prowadzą teraz szczegółowe negocjacje w tej sprawie, a dyplomaci USA twierdzą, że rozmowy zbliżają się do końca. W deklaracji prezydentów znalazły się ogólne zapisy o współpracy wojskowej, modernizacji polskiego wojska przy użyciu amerykańskiego sprzętu oraz o potrzebie inwestowania w zdolności obronne.

Polska i Stany Zjednoczone są bliskie podpisania umowy dotyczącej budowy elektrowni atomowej. Umowa umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji elektrycznej. Zapowiedział to podczas konferencji prasowej mówił prezydent Trump: “Sfinalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju planów wprowadzenia cywilnej energii atomowej w Polsce, będzie to zakup technologii w którym uczestniczyć będzie jedna z naszych dużych, dobrych firm.” Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że współpraca energetyczna obu państw rozwija się i przypomniał o imporcie amerykańskiego gazu do polskiego gazoportu i roli tego kierunku dostaw w uniezależnianiu Europy Środkowej od surowca z Rosji.

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem podziękował mu za wspólną deklarację, na mocy której Polacy i Amerykanie będą współpracować w badaniach nad szczepionką i lekami na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki wspólnym badaniom uda się pokonać koronawirusa. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych, choć nie podano szczegółów tej współpracy. Obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje około stu zespołów naukowców na całym świecie, także w USA i w Polsce. Politycy chcą też wspólnie odbudowywać gospodarki obu krajów po pandemii. Prezydent Donald Trump powiedział, “Pracujemy bardzo dobrze nad jednym i drugim. Myślę, że przygotowujemy świetne odpowiedzi i myślę, że będziecie mieli dużą, piękną niespodziankę, i to wcześniej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Odpowiedź brzmi “tak”, będziemy w to włączali Polskę, zarówno w zakresie współpracy, jak i jeśli chodzi o zaopiekowanie się Polakami.” 

Amerykański prezydent pytany był też o możliwy przyjazd do Polski: “Odpowiedź brzmi “tak”, jeśli chodzi o wyjazd [do Polski]. Chcielibyśmy to znów robić, jak wcześnie to możliwe. Jak zapewne słyszeliście, mamy w tym kraju nadchodzący wybory, więc prawdopodobnie nie będę mógł tego zrobić do czasu po wyborach. Zakładając jednak, że wszystko pójdzie dobrze, to odpowiedź w zasadzie brzmi “bardzo zdecydowanie tak”.

Prezydent Donald Trump wyraził też przekonanie, że prezydent Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie. Amerykański przywódca chwalił polskiego prezydenta. Stwierdził też, że polski prezydent nie potrzebuje jego poparcia w kampanii.

(IAR/RadioRAMPA)

Zobaczcie pełny zapis konferencji:

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here