Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu. Prezydent Trump: bezpieczeństwo Polski jest dla nas bardzo ważne

Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu. Prezydent Trump: bezpieczeństwo Polski jest dla nas bardzo ważne

Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli wizytę w Białym Domu. Po uroczystym przywitaniu polskiej pary prezydenckiej przed Białym Domem, prezydenci spotkali się na krótko z mediami.

W kwestii bezpieczeństwa, dziennikarze pytali o amerykańskie bazy na terenie Polski. Prezydenci potwierdzili, że będzie to temat ich rozmowy w cztery oczy. “Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne jak dla prezydenta Polski” – powiedział Donald Trump. 

Pytano również o wizy dla Polaków – w tej kwestii, Prezydent Donald Trump potwierdził, że strona amerykańska bardzo poważnie podchodzi do tej kwestii.

Obaj prezydenci, wspominali również historyczną wizytę Prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. “”Mamy wspaniałe relacje. Jak wiecie, w zeszłym roku byłem z wizytą w Polsce, gdzie wygłosiłem przemówienie. To był bardzo specjalny dzień. Wielki dzień dla obydwu krajów. Nigdy nie zapomnę przyjęcia przez Polaków, było wspaniałe. Na pewno nie zapomnę tych tłumów, które ciągnęły się przez dziesięć przecznic. Ogromne tłumy były wszędzie. To pokazuje przyjaźń i uczucie jakim Polacy darzą Stany Zjednoczone. Bardzo polubiłem Polaków, mam wrażenie, że oni polubili też mnie. To wielki kraj, bardzo wysoko cenię sobie nasza przyjaźń z Polską” – mówił Donald Trump.

Prezydent Andrzej Duda, w imieniu swoim i Agaty Kornhauser – Dudy podziękował Donaldowi Trumpowi za zaproszenie do Białego Domu: “Bardzo się cieszymy, że tu jesteśmy. Dziękujemy za Pana zaproszenie. Dziękuję też za Pana wspaniałe, niezapomniane przemówienie w Warszawie [w ubiegłym roku]. Dla Polaków było bardzo ważne, że mówił Pan o Powstaniu Warszawskim i wszystkich waznych momentach naszej historii. Dziękuję raz jeszcze.”

Amerykański prezydent mówił podczas spotkania, że jego kraj rozważa ulokowanie stałych baz wojskowych w Polsce. Zaznaczył, że będzie to jeden z tematów jego rozmów z Andrzejem Dudą.

(RadioRAMPA/IAR)

About The Author

Related posts