Prezydent Biden z wizytą w Kanadzie

Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podkreślił, że atak na jedno państwo NATO byłby atakiem na całe NATO. Przemawiając przed kanadyjskimi parlamentarzystami w Ottawie, podkreślił, że Władimir Putin był dotychczas przekonany, że rozbije Sojusz, a stało się zupełnie inaczej:

“Kanada i Stany Zjednoczone jasno wyrażają nasze zobowiązanie wobec naszych sojuszników z NATO – utrzymamy silny i zjednoczony sojusz, będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO, a atak na jednego oznacza atak na wszystkich.
Ponieważ czekamy na 75. rocznicę NATO w przyszłym roku Kanada i Stany Zjednoczone dzielą odpowiedzialność i zobowiązanie do upewnienia się, że NATO może odstraszyć wszelkie zagrożenia, bronić się przed jakąkolwiek agresją z którejkolwiek strony, co jest podstawą bezpieczeństwa obu naszych narodów”.

Joe Biden przypomniał zjednoczoną odpowiedź USA i Kanady oraz innych krajów na agresję Rosji na Ukrainę:

“Kanada, Stany Zjednoczone oraz koalicja 50 narodów wspólnie pracuje nad tym, aby Ukraina mogła się obronić. Dostarczamy systemy obrony powietrznej, systemy artyleryjskie, amunicję, pojazdy opancerzone, czołgi i wiele więcej – jak dotąd dziesiątki miliardów dolarów.
Razem z naszymi partnerami z G7 narzucamy również Rosji znaczne koszty. Niezależnie pociągamy Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, które Rosja popełniała i popełnia, nawet teraz gdy przemawiam. A Kanada i Ameryka otworzyły ramiona dla ukraińskich uchodźców”.

Joe Biden podkreślił też amerykańsko-kanadyjską współpracę wokół regionu Indo-Pacyfiku.
W Ottawie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się m.in. z premierem Kanady Justinem Trudeau.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: JoeBiden/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here