Prezydent do sędziów: nie ulegajcie naciskom nawet w sprawach najtrudniejszych

Computer generated 3D photo rendering.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim.

Do spotkania doszło przy okazji uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich.

Pytana na czwartkowym briefingu o temat tej rozmowy szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska powiedziała, że prezes TK brał udział w uroczystości nominacji sędziów.

Wcześniej w czwartek Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta zamieścił w portalu społecznościom zdjęcie rozmawiających prezydenta i prezesa TK. Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego wynika, że prezydent i prezes TK rozmawiali także za zamkniętymi drzwiami.

W czwartek prezydent Duda wręczył 69 osobom akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego; nowo powołani sędziowie złożyli wobec prezydenta ślubowanie – informuje na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta

Z komunikatu wynika, że prezydent gratulował awansów i zwrócił się do sędziów: “Proszę, byście wydając wyroki, kierowali się własnym doświadczeniem, żebyście byli samodzielni, byście patrzyli na sprawy szerzej niż tylko przez pryzmat czysto pojętego prawa i jego litery, ale żebyście patrzyli na sprawy także jako ludzie i pamiętali o tym, że każda sprawa pojedynczego człowieka, która znajduje się w waszych rękach jest sprawą tej właśnie osoby, być może dla niej najważniejszą” – powiedział prezydent.

Prosił sędziów, by zawsze mieli głębokie poczucie niezależności i niezawisłości. “I żebyście nie ulegali żadnym naciskom nawet w najtrudniejszych sprawach. Miejcie państwo to poczucie godności za sprawowanie urzędu sędziego Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here