Prezydent Polski do Polonii: Proszę abyście zawsze byli razem

Reklama - Advertisement

W Millenium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To najważniejsze wydarzenie polonijne na świecie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

– Proszę, abyście byli razem, żebyście tworzyli siłę wspierającą Polskę i polskość tutaj w Stanach Zjednoczonych, proszę was oto także po to, żeby wszyscy amerykańscy politycy czuli, że Polacy w Ameryce, że Polonia, to jest wielka siła także polityczna – zaapelował prezydent Andrzej Duda w sobotę w Millenium Park w Chicago na spotkaniu z Polonią.Podziękował naszym rodakom mieszkającym za Oceanem za ich “dumę i postawę”. – Proszę was żebyście nadal byli zawsze z nami, wspierali Ojczyznę swoich dziadków, swoich rodziców, żebyście byli z Polską – powiedział Prezydent.

Podziękował także m.in. polskim nauczycielom. – Jakże trudno byłoby zachować polskość gdyby nie wasza praca edukacyjna z młodzieżą, dziękuję za uczenie polskiego języka, za uczenie o Polsce, o polskiej historii, budowanie postaw patriotycznych. 

Wśród odznaczonych przedstawicieli Polonii w USA jest Marcin Gortat. Koszykarz został uhonorowany przez Przezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne osiągnięcia sportowe, zasługi w rozwijaniu i upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży, promowanie Polski i działalność charytatywną. Odznaczeni zostali także: Michael Fryzel, Teresa Mirabella,  Aniela Bartoszek,  Elżbieta Cichoń – Siostra Marta, Ojciec Józef Zuziak i Hubert Pralicz. /Źródło: Kancelaria Prezydenta RP/

O szczegółach spotkania, Sławomir Budzik z Radio DEON w Chicago, który uczestniczył w tym uroczystym spotkaniu:

Relacja wyemitowana została na falach Radio RAMPA 620 AM w sobotę, 19 maja. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here