Prezydent RP i Premier RP w Waszyngtonie – relacja Radio RAMPA

Reklama - Advertisement

W dniu 12 marca 2024 roku, w Waszyngtonie, przebywał z wizytą Prezydent RP Andrzej Duda, a także Premier RP Donald Tusk. Wizyta związana była z zaproszeniem obu polityków do Białego Domu przez prezydenta Joe Bidena – w ten sposób, uczczono 25-lecie wstąpienia Polski do NATO. Rocznica tego wydarzenia przypadała właśnie 12 marca.

Radio RAMPA obecne było w Waszyngtonie – relacjonowaliśmy wizytę na bieżąco w mediach społecznościowych.

Prezydent Andrzej Duda przed spotkaniem w Białym Domu, odbył serię spotkań w amerykańskim kongresie. W senacie, Prezydent Spotkał się z liderem większości w Senacie Charlesem Schumerem i liderem mniejszości Mitchem McConnellem. 

 

W Izbie Reprezentantów, Prezydent spotkał się ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem.

 

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa. W poniedziałek, Andrzej Duda zgłosił propozycję, aby w państwach NATO został podniesiony został poziom wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB. Propozycja ta spotkała się z aprobatą amerykańskich polityków. Podczas spotkania z mediami – po wizycie w Kongresie – Prezydent powiedział, że dziękował za obecność amerykańską w Polsce, a także za decyzje, którymi Kongres aprobował zakupy najnowocześniejszego uzbrojenia, jakie Stany Zjednoczone oferują.

– Mówiłem również, że ta obecność w Polsce, jako gwarancja bezpieczeństwa jest absolutnie konieczna; że obecność amerykańskiego żołnierza na naszej ziemi ma wielkie znaczenie dla umacniania poczucia bezpieczeństwa Polaków i narodów naszej części Europy wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – zaznaczył Prezydent, dodając, że rozmawiał też o tym, że jeżeli chcemy być bezpieczni, to trzeba dzisiaj wspierać Ukrainę, bo to ma kluczowe znaczenie. 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji wideo z konferencji prasowej, podczas której, Prezydent przez dziennikarzy, był w szczególności pytany o rozmowę z Michaelem Johnsonem – to ten amerykański polityk, w tej chwili, blokuje zatwierdzenie przez Kongres, dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy. Jak jednak przyznał Prezydent, nie otrzymał od Johnsona żadnej deklaracji co do zmiany swojego stanowiska.

 

Po wizycie na Kapitolu, z hotelu St. Regis, Prezydent oficjalną kolumną, przejechał do Białego Domu.

W Białym Domu, najpierw odbyło się spotkanie w Gabinecie Owalnym, a następnie rozmowy plenarne obu delegacji.

“Gdy jesteśmy razem, nie ma od nas większej siły na świecie” – tym cytatem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden otworzył spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.

” Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do najsilniejszego Sojuszu na świecie. Spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków,” – mówił Andrzej Duda. “Nie ma lepszego miejsca, by świętować tę wyjątkową rocznicę niż Biały Dom. To dzięki odważnym decyzjom, jakie właśnie tutaj – w stolicy Stanów Zjednoczonych – podejmowali wspólnie, zarówno Demokraci, jak i Republikanie, NATO rozszerzyło się na wschód. Polska dołączyła do wolnego świata, do Zachodu, tam, gdzie zawsze było jej miejsce.”

 

Prezydent Polski podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę pokazała wyraźnie, że to USA są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa. – Jednak pozostałe kraje NATO muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu – dodał.

Podczas rozmów w Waszyngtonie poruszono tematy śmigłowców Apache dla polskiej armii oraz dwóch miliardów dolarów pożyczki na cele zbrojeniowe. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Prezydent Polski powiedział, że bliska współpraca z USA dotyczy także innych ważnych obszarów – takich jak energetyka. – Trwają już zawansowane prace nad budową pierwszej polskiej elektrowni atomowej, którą realizujemy wspólnie z amerykańskimi koncernami. Jutro w Georgii będę miał okazję odwiedzić taką nowoczesną elektrownię atomową – zapowiedział. Jak zaznaczył, zależy nam na dalszych inwestycjach amerykańskich w Polsce. 

Zobacz pełny briefing Prezydenta po spotkaniu w Białym Domu:

 

Stany Zjednoczone staną w obronie Polski, jeśli będzie taka potrzeba – taką deklarację usłyszał premier Donald Tusk podczas rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem. Szef polskiego rządu powiedział po spotkaniu w Białym Domu, że uzyskanie takiego potwierdzenia było jednym z głównych celów jego wizyty w Waszyngtonie.

Zobacz pełny briefing prasowy Premiera Donalda Tuska po spotkaniu w Białym Domu:

 

W każdym punkcie rozmowy stanowisko Polski i Stanów Zjednoczonych były takie samo – powiedział też po spotkaniu z amerykańskim przywódcą w Białym Domu premier Donald Tusk.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska Białym Domu odbiła się echem w waszyngtońskich kręgach politycznych i została zauważona przez środki masowego przekazu. W swoich relacjach amerykańskie media podkreślają, że dwaj polscy przeciwnicy polityczni zjednoczyli się by lobbować na rzecz dalszego wsparcia Ukrainy.

W środę, Prezydent udał się do stanu Georgia – tam odwiedzi Elektrownię Atomową im. Alvina W. Vogtle oraz złoży wizytę w 3. Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej w Fort Stewart. 

(RadioRAMPA/IAR/PrezydentPL/KancelariaPremieraRP)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here