Reklama - Advertisement

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że program wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce jest wciąż przygotowywany. Podkreślił, że na razie znane są trzy punkty wizyty:

“Punktem zasadniczym będzie rozmowa z prezydentem Dudą, wizyta w pałacu prezydenckim w Warszawie, rozmowa i w cztery oczy i w szerszej delegacji. Pan prezydent Joe Biden chce także wystąpić z pewnego rodzaju przesłaniem do Polaków, podkreślając rolę stabilizującą Polski na wschodniej flance NATO. Następnego dnia planowany jest szczyt wschodniej flanki NATO z udziałem prezydenta Joe Bidena”.

Marcin Przydacz powiedział, że najpóźniej w czwartek poznamy decyzję w sprawie wyboru miejsca, w którym Joe Biden wygłosi przemówienie. Szef Biura Polityki Międzynarodowej był pytany o ewentualny udział prezydenta Ukrainy w rozmowach w Warszawie:

“Nie mogę potwierdzić takich informacji. Zresztą o jakiekolwiek kontaktach z prezydentem Ukrainy Wolodymyrem Zelenskim trudno mówić publicznie. Ale to, na co się teraz przygotowujemy to jest wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych i liderów wschodniej flanki NATO. Nie tak dawno prezydent Zelensky był w Polsce, spotykał się z prezydentem Dudą, to była długa, prawe 2,5 godzinna rozmowa, więc tych kontaktów między naszymi prezydentami jest naprawdę bardzo dużo, jesteśmy w bieżącym kontakcie, także i na poziomie administracji” – podkreślił Macie Przydacz.

“Kolejna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce jest dowodem rosnącej roli Polski na wschodniej flance NATO” – zauważył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. “Ta rola jest coraz silniejsza i coraz większa” – dodał:

“Jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, zarówno to militarne, jak i humanitarne. Wszyscy nam dziękują za przyjęcie kilku milionów uchodźców z Ukrainy. Także jeżeli chodzi o wzmacnianie polskiego wojska, a więc bardzo aktywnej roli w procesie odstraszania. Bo wzmacnianie Wojska Polskiego to bezpieczeństwo dla naszego kraju, a także bardzo ważny argument, jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego” – dodał szef MON.

Amerykański prezydent przyleci do Polski w najbliższy poniedziałek i zostanie do środy. Joe Biden ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ma również wygłosić przemówienie przed pierwszą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Andrzej Duda wcześniej spotka się między innymi z premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here