Promieniowanie ultrafioletowe aby zabić koronawirusa w nowojorskim metrze

Reklama - Advertisement

MTA instaluje 150 maszyn, które emitując promieniowanie ultrafioletowe, mają w istocie zabić koronawirusa na powierzchniach wybranych pociągów i autobusów w Nowym Jorku.

Plan został przedstawiony we wtorek. Nowa technologia ma pomóc w przywróceniu miasta do normalnego funkcjonowania. MTA podjęło w tym celu współpracę z naukowcami z Columbia University, którzy już od pewnego czasu prowadzą badania nad działaniem promieniowania ultrafioletowego na koronawirusa. 

Istnieją różne formy promieniowania ultrafioletowego. Forma, którą testować będzie MTA, to UVC. Promieniowanie to jest tak mocne, że nie można używać go w obecności ludzi. Testy będą dokonywane kiedy metro i autobusy będą wyłączone z pracy. 

Maszyny będą wyglądać jak metalowe pudełka. Użycie tego typu promieniowania jest dużo bardziej efektywne, niż wielogodzinne mycie metra środkami dezynfekującymi. Metoda UVC jest jednak droga – 150 urządzeń kosztować będzie około 1 miliona dolarów.

Jeżeli testy będą pomyślne, program zostanie rozszerzony na Long Island Rail Road i Metro-North. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here