Przyjechali po złoto! Złota Orkiestra Dęta “Wood & Brass Band” w USA

Reklama - Advertisement

W piątek, 28 lipca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Goleniowa “Wood & Brass Band”.

Orkiestra zagrała kompozycje reprezentujące muzykę klasyczną i rozrywkowo-marszową. Nie zabrakło także hymnu Polski, a z okazji tego, że koncert zorganizowany był przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Orkiestra wykonała wiązankę okolicznościowych utworów m.in. “Wojenko, wojenko”, “Przybyli ułani pod okienko” czy “My pierwsza Brygada”.

W środę, 26 lipca za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, muzycy z Goleniowa wystąpili również w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Orkiestra WOOD & BRASS BAND przyjechała do USA na zaproszenie World Association of Marching Show Bands, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata 2023 odbywających się w Buckhannon, w stanie West Virginia, w dniach 17-24 lipca. W finałach mistrzostw Orkiestra z Goleniowa otrzymała trzy złote lokaty w trzech różnych kategoriach konkursowych: koncert na scenie, maszerująca parada i parada narodów. 

W wywiadzie dla Radia RAMPA Krzysztof Sypień – założyciel Zespołu i jego dyrygent powiedział, że na mistrzostwach świata konkurowali z 20 zespołami z różnych krajów i że ich drugim celem było spotkanie się z nowojorską Polonią i koncertowanie dla niej czy to w ONZ, czy Konsulacie czy w polskich kościołach.

Konsul Mateusz Dębowicz powiedział, że to bardzo ważne, aby taka utalentowana, polska młodzież mogła pokazywać się światu.

Jakub Staniewski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży podkreślił, że młodzi muzycy są ambasadorami polskości.

A sami uczestnicy mówią, że długo przygotowywali się do mistrzostw świata 2023, ale od samego początku twierdzili, że jadą po złoto.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Goleniowa Wood & Brass Band to około 45-osobowy zespół, plus 20 osób uczących się, w wieku 9-24 lata.  Zespół istnieje od 2005 roku przy Goleniowski Domu Kultury. Założycielem i prowadzącym zespół jest Krzysztof Sypień, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (Wydział Instrumentalny, specjalność – waltornia), absolwent studiów menedżerskich MBA (Leeds University / Zachodniopomorska Szkoła Biznesu) oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Kulturą (WNEiZ, Uniwersytet Szczeciński). 


 


Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here