Reprezentacja Polonii z USA zdobyła 18. medali na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych

Zakończyły się XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – największe sportowe święto Polaków mieszkających za granicą Polski. Miały one miejsce w dniach 26 – 31 sierpnia w Nysie, Głuchołazach i Wrocławiu.

W tym roku, na Igrzyska Polonijne przyjechało ponad 600. sportowców z 24 krajów, aby ze sobą konkurować w ponad 20. dyscyplinach sportowych. Stany Zjednoczone były reprezentowane przez 12. zawodników i zawodniczek, z czego nowojorską Polonię reprezentowali Teresa i Paweł Myśliwiec oraz Urszula Musik i Mateusz Wiercioch. Na codzień cała czwórka należy do nowojorskiego klubu biegowego Polska Running Team, więc koronną dyscypliną tych Igrzysk były dla nich biegi krótko i średniodystansowe.

Dodatkowo należy wspomnieć, że Paweł Myśliwiec jest Mistrzem Polski w kajakarstwie górskim i na poprzednich Letnich Igrzyskach Polonijnych w roku 2021, zdobył wraz z żoną Teresą złoty medal w kajakarstwie – dlatego w tym roku jechali bronić tego tytułu.

Przez pięć dni sportowcy z całego świata zmagali się w bardzo wielu dyscyplinach. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Stany Zjednoczone zajęły szóste miejsce z ośmioma złotymi, sześcioma srebrnymi i czterema brązowymi medalami (szczegółowa klasyfikacja medalowa w poniżej załączonej tabeli). Jak na tak nieliczną reprezentację USA, w stosunku do np. zwycięskich Czech czy Litwy, z których przybyło po 114 uczestników, to medali dla USA i tak jest stosunkowo dużo.

Wśród przedstawicieli nowojorskiej Polonii, najwięcej złotych medali, bo aż cztery złote krążki, zdobył Paweł Myśliwiec, w następujących dyscyplinach: bieg na 5 km, nordic walking, kajakarstwo i bieg na 3000 metrów. Do tego wywalczył jeden srebrny medal w biegu na 1000 metrów. Urszula Musik zdobyła złoto w biegu na 5 km oraz w biegu na 3000 metrów oraz brąz w pływaniu. Teresa Myśliwiec – z dumą przyznajemy – reporterka Radio RAMPA – zdobyła złoto w biegu na 1000 metrów oraz w kajakarstwie, a także, srebro w biegu na 5 km. Mateusz Wiercioch zdobył trzy srebrne medale w pływaniu.

Podsumowując, czteroosobowa reprezentacja nowojorskiej Polonii zdobyła łącznie dla USA: 8 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy medal.

Organizatorem Igrzysk było Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim, dbającym o poziom merytoryczny zawodów. Partnerem Igrzysk była w tym roku Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, której tradycje sięgają okresu I Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas to w 1765 roku Król Stanisław August Poniatowski utworzył w Warszawie Szkołę Rycerską jako szkołę państwową. Szkołę Rycerską ukończyło około 600 oficerów. Byli wśród nich późniejsi słynni dowódcy i bohaterowie Narodu Polskiego: Jakub Jasiński, Józef Sowiński i Tadeusz Kościuszko.

Światowe Igrzyska Polonijne to nie tylko sport, to także wydarzenia kulturalno – towarzyskie, służące przede wszystkim integracji Polonii z całego świata. Już na rozpoczęciu Igrzysk można było zobaczyć prezentację przybyłych na Igrzyska narodów, a po zapaleniu znicza olimpijskiego i oficjalnym otwarciu Igrzysk, na scenie pojawiła się Justyna Steczkowska i Teatr Ruchu “Ocelot”. Na Igrzyskach pojawili się również znani polscy olimpijczycy: Natalia Madej, Renata Mauer-Różańśka, Marian Sypniewski, Luiza Złotkowska, Dariusz Goździak i Tomasz Kucharski. To już tradycja, że Igrzyska Polonijne wspierają swoją wiedzą, umiejętnościami i autorytetem najwybitniejsi sportowcy startujący w biało-czerwonych barwach.

Należy również wspomnieć, że w tle Igrzysk Polonijnych obradował XXVII Światowy Sejmik Polonijny zorganizowany przez Polski Komitet Olimpijski we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. W obradach Sejmiku biorą udział działacze polonijnego sportu, którzy dyskutują na temat różnych spraw z którymi przychodzi im się zmierzyć w swoich miejscach zamieszkania poza granicami Polski. Tradycją Sejmiku jest wybór starościny i starosty Sejmiku. Tegorocznym Starostą Światowego sejmiku Polonijnego został wybrany Paweł Myśliwiec – Prezes Polska Running Team – reprezentujący nowojorską Polonię.

Zdjęcia: Archiwum własne/Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.