Advertisement

Biały Dom ocenił, że Rosja nie jest gotowa do dyplomacji w sprawie Ukrainy. Rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre oświadczyła, że każde rozwiązanie pokojowe musi opierać się na zasadzie poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej.

Podczas briefingu w Białym Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Stany Zjednoczone opowiadają się za, jak się wyraziła “sprawiedliwym pokojem” dla Ukrainy i że pozostaną wierne zasadzie: nic o Ukrainie bez Ukrainy. “Kiedy mówimy o sprawiedliwym pokoju, musi on obejmować zapisane w karcie Narodów Zjednoczonych zasady suwerenności i integralności terytorialnej” – powiedziała Jean-Pierre.

Pytana o możliwość osiągnięcia pokoju w 2023 roku rzeczniczka Białego Domu stwierdziła, że Rosja nie jest gotowa na taki pokój. “Trudno jest poważnie traktować ideę, że Rosja jest przygotowana do dyplomacji w dobrej wierze gdy podwaja wysiłki w kierunku aneksji ukraińskiego terytorium i robi wszystko by je zatrzymać. To nie jest podstawa do prawdziwej dyplomacji” – dodała.

Karine Jean-Pierre zapowiedziała dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy na polu walki, by w momencie prawdziwych negocjacji była w jak najmocniejszej pozycji. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here