Rosja planuje aneksję nowych terytoriów Ukrainy twierdzi Biały Dom

Reklama - Advertisement

Biały Dom twierdzi, że Rosja przygotowuje aneksję nowych terytoriów Ukrainy. Koordynator komunikacji strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA John Kirby powiedział, że tego rodzaju działania są nielegalne i spotkają się one ze stanowczą odpowiedzią USA i sojuszników.

John Kirby powiedział, że Moskwa przygotowuje podobny scenariusz, jaki zastosowała w 2014 roku na Krymie. Obsadza stanowiska lojalnymi urzędnikami, otwiera oddziały rosyjskich banków, wprowadza rubla, wymienia infrastrukturę komunikacyjną, aresztuje Ukraińców, a w przyszłości planuje przeprowadzenie fikcyjnych referendów. 

Rosja kładzie podwaliny pod anekcję kontrolowanych przez siebie ukraińskich terytoriów z bezpośrednim naruszeniem suwerenności Ukrainy – stwierdził Kirby i zapowiedział, że działania Rosji nie pozostaną bez odpowiedzi ze strony USA i sojuszników. Aneksja siłą byłaby pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych – nie pozwolimy by pozostała bez odpowiedzi i będziemy nadal udzielać Ukrainie historycznej pomocy w zakresie bezpieczeństwa – mówił Kirby i zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu USA ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który będzie obejmować dodatkowe systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here