Sekretarz obrony USA po spotkaniu w Ramstein

Reklama - Advertisement

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w niemieckim Ramstein, po spotkaniu grupy kontaktowej państw pomagających Ukrainę, że Waszyngton i jego sojusznicy są zdeterminowani, aby nadal wspierać Kijów. Podkreślił, że zbliża się moment, który zadecyduje o tym, czy Ukraina obroni się przed rosyjską agresją.
Lloyd Austin zapewnił, że USA są oddane kierowaniu międzynarodowymi wysiłkami na rzecz dozbrajania Ukraińców, w czym pomoże ogłoszony dziś kolejny pakiet wsparcia materialnego. “Ten pakiet o wartości 2,5 miliarda dolarów jest jednym z największych do tej pory. Pomoże Ukrainie spełnić jej potrzeby w zakresie obrony powietrznej, dzięki dodatkowym pociskom NASAMS i ośmiu system Avenger. Pozwoli również Ukrainie w poradzeniu sobie z brakami w sprzęcie opancerzonym – zawiera kolejnych 59 bojowych wozów piechoty Bradley, 90 opancerzonych transporterów Stryker, 53 pojazdy MRAP i 350 opancerzonych samochodów terenowych Humvee. Dostarczymy również tysiące pocisków artyleryjskich” – powiedział Lloyd Austin.

Amerykański sekretarz obrony mówił, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein, było poświęcone właśnie ukraińskiemu zapotrzebowaniu na obronę powietrzną i broń opancerzoną. Omówiono sposoby koordynacji pomocy, aby Ukraińcy mogli efektywnie korzystać z niej w boju – chodzi głównie o szkolenie i zapewnienie utrzymania przekazanego sprzętu.

Najwyższy rangą dowódca armii USA generał Mark Milley powiedział, że w tym roku trudno będzie usunąć wszystkie siły rosyjskie z terytorium Ukrainy. Mówił o tym po naradzie w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein. Jak podkreślił amerykański generał, w obliczu wojny na Ukrainie cały Sojusz Północnoatlantycki jest zjednoczony jak nigdy wcześniej, a spotkania w ramach Grupy Kontaktowej mają niezwykle ważną rolę:
“Efektywnie wspieramy Ukrainę w obliczu nielegalnej, niesprowokowanej agresji Rosji. Prezydent Biden, sekretarz Austin i wielu innych światowych przywódców stwierdziło, że będziemy kontynuować tę pomoc tak długo jak będzie trzeba, aby Ukraina zachowała swoją suwerenność. Spotkania Grupy Kontaktowej odgrywają bardzo ważną rolę. Wspieramy Ukrainę w obronie swojego terytorium”.

Wcześniej szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że dzisiejsze deklaracje wsparcia wpisały się w plan zintensyfikowania wysiłków na rzecz przekazywania pomocy militarnej dla Ukrainy. Jens Stoltenberg wyróżnił w tym zakresie spośród wszystkich sojuszników Niemcy. Jak określił, jest to kraj, który zapewnia największe wsparcie Ukrainie za pomocą systemów artyleryjskich. Szef NATO przypomniał także, że Wielka Brytania, Polska i Francja zdecydowały się wysłać na Ukrainę czołgi. “Musimy zapewnić, że Ukraina wygra ten konflikt jako kraj niepodległy” – podkreślił szef NATO.

Jednak nowy szef niemieckiego MON Boris Pistorius poinformował, że nie zapadła jeszcze wyczekiwana przez wielu decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę.

Minister obrony narodowej wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że 8. spotkanie grupy kontaktowej krajów wspierających Ukrainę w niemieckim Ramstein, było dobrą dyskusją pomiędzy sojusznikami. Szef polskiego MON powiedział po spotkaniu, że przedstawiciele Ukrainy omówili na nim sytuacje na frontach, a głos zabierali ministrowie pozostałych państw oraz wojskowi, głównie amerykańscy. “Rozmawialiśmy o zagrożeniach, jakie niesie z sobą imperialna polityka rosyjska” – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Minister Mariusz Błaszczak powiedział również, że państwa wspierające Ukrainę, muszą zrobić wszystko, by wojna nie rozlała się na terytorium NATO. Dlatego w ramach nowego pakietu wsparcia, Polska wyszkoli i wyposaży – m.in. w bojowe wozy piechoty i czołgi T-72 – około brygady ukraińskich żołnierzy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Anatolii Petrenko – AmbUkraineKSA/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here