Już 11-12 lutego, po 19 latach przerwy, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich powracają do Lake Placid. Organizacje sportowe FIS, USANS i ORDA sprowadzają najlepszych męskich skoczków narciarskich z powrotem do Ameryki Północnej. Olimpijczycy będą rywalizować w nowo wyremontowanym kompleksie olimpijskim.

Olimpijski Urząd ds. Rozwoju Regionalnego w Nowym Jorku (ORDA) będzie gospodarzem Pucharu Świata w skokach narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) w dniach 10-12 lutego 2023 r. w Olympic Jumping Complex.

W zawodach Pucharu Świata FIS w skokach narciarskich biorą udział najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie, walczący o miejsca na podium i punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w dwóch konkursach indywidualnych i konkursie super-drużynowym. Skoczkowie z Polski, Austrii i Norwegii zdominowali czołówkę klasyfikacji Pucharu Świata w tym sezonie, a niedaleko od nich złoty medalista olimpijski Ryoyu Kobayashi z Japonii i medalista olimpijski Karl Geiger z Niemiec.

Polską reprezentację prowadzą Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch. Kubacki to trzykrotny olimpijczyk, który zdobył brązowe medale na Igrzyskach w Pjongczangu i Pekinie. Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik i Robert Johansson prowadzą w Norwegii, podczas gdy Stefan Kraft, Manuel Fettner, Michael Haybock, Jan Horl i Daniel Tschofenig są na czele austriackiego kontyngentu. Lindvik wzbił się na dużą skocznię, zdobywając złoty medal olimpijski w Pekinie w 2022 roku. Erik Belshaw, 18-latek ze Steamboat Springs w stanie Kolorado, był w tym sezonie najlepszym skoczkiem Pucharu Świata reprezentacji Stanów Zjednoczonych, razem z Andrew Urlaubem i Olimpijczykami Decker Dean i Casey Larson również w reprezentacji USA.

Przystanek w Lake Placid to 13. z 15. rundy Pucharu Świata, której kulminacją będą Mistrzostwa Świata, które odbędą się w dniach 24 lutego – 4 marca w Planicy w Słowenii.

Zwycięskie skoki są określane przez system punktowy, w którym wygrywa największa liczba punktów. Sędziowie oceniają występ zawodnika na podstawie jego dystansu i stylu. Super Team, który debiutuje w Pucharze Świata mężczyzn w Lake Placid, został zaprojektowany z myślą o mniejszych krajach, które nie są w stanie wystawić czteroosobowej drużyny. Każda super drużyna składa się z dwóch sportowców z każdego kraju, którzy rywalizują w formacie trzech rund eliminacyjnych.

W piątek, 10 lutego zawodnicy rozpoczynają oficjalne treningi, a w sobotę i niedzielę (11-12 lutego) zaplanowane są zawody indywidualne i drużynowe, a także rozdanie nagród i medali:

piątek, 10 lutego | HS 128 | Olimpijski kompleks skoków

15:00 | Oficjalny trening (2 rundy)
17:00 | Runda kwalifikacyjna

sobota, 11 lutego | HS 128 | Olimpijski kompleks skoków

KONKURS INDYWIDUALNY
9:00 | Runda próbna
10:00 | I runda konkursu
KONKURS SUPER DRUŻYNOWY
16:00 | Runda próbna
17:00 | I runda konkursu

niedziela, 12 lutego | HS 128 | Olimpijski kompleks skoków

KONKURS INDYWIDUALNY
8:45 | Runda kwalifikacyjna
10:15 | I runda konkursu

Olympic Jumping Complex przy 5486 Cascade Road w Lake Placid od dawna jest ważnym całorocznym ośrodkiem treningowym dla sportowców wszystkich poziomów, od czasu organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku. Obiekt obejmuje cztery skocznie narciarskie (HS 100, HS 128, HS 10 i HS 20) oraz ośmioosobową gondolę, która wznosi się nad Intervales Base Lodge. ORDA niedawno zmodernizowała kompleks, instalując bariery przeciwmrozowe na najazdach, zmieniając kontur obu odjazdów i dodając letnie nawierzchnie do całorocznych możliwości treningowych, unowocześniając system naśnieżania i instalując nową gondolę zgodną z ADA i szklaną windę. Jest to jedyny obiekt homologowany do całorocznych skoków w Ameryce Północnej.

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS), USA Nordic Sport (USANS) oraz Olimpijski Regionalny Urząd Rozwoju Stanu Nowy Jork (ORDA) ogłosiły 22 września 2022 r., że Puchar Świata powróci do Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy od 1990 roku Lake Placid będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.  Wydarzenie jest otwarte dla mediów i publiczności, oferując widzom ekscytującą okazję do oglądania najlepszych skoczków narciarskich na świecie szybujących w powietrzu wraz z innymi energicznymi kibicami kibicującymi swoim krajom.

Dostępne są bilety jednodniowe i dwudniowe. Posiadacze karnetów sezonowych ORDA Whiteface, Gore, Belleayre i Mt Van Hoevenberg otrzymują bezpłatny wstęp na to wydarzenie. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę lakeplacidlegacysites.com

 

BILETY I zdjęcia:  lakeplacidlegacysites.com

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here