Senat USA zaakceptował przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO

Reklama - Advertisement

Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, który zaakceptował przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Senat USA przytłaczającą większością głosów ratyfikował protokoły akcesyjne obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego.

Za ratyfikacją protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego głosowało 95 senatorów, 1 był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Do przyjęcia dokumentu wymagane było 2/3 głosów w stuosobowej Izbie. 

W debacie przedstawiciele obu partii podkreślali, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO i jest korzystne dla bezpieczeństwa narodowego USA. 

Finlandia i Szwecja będą modelowymi członkami NATO, oba kraje mają silne armie i wnoszą wiele do bezpieczeństwa sojuszu już teraz – mówił republikański senator Jim Rish.

Przedstawiciele obu partii podkreślali, że przyjęcie Finlandii i Szwecji będzie stanowić wzmocnienie wschodniej flanki NATO. 

Debacie i głosowaniu nad ratyfikacją protokołów akcecyjnych do NATO przysłuchiwali się ambasadorowie Szwecji i Finlandii.

Zadowolenie z decyzji Izby wyraził Prezydent Joe Biden, który zapowiedział, że wkrótce złoży podpisy pod dokumentami. 

/IAR/RadioRAMPA/ 

Zdjęcie: Wikipedia

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here