Setki Polaków przywitało Prezydenta Dudę na Greenpoincie

Reklama - Advertisement

Do historycznego dla Polonii nowojorskiej wydarzenia doszło 27 września 2015 roku. Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedził Greenpoint, w dzielnicy Brooklyn, gdzie kilkakrotnie w ciągu jednego dnia spotkał się z Polonią.

Prezydent wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn, Ksiądz Witold Mroziewski. Przed kościołem, jak i w jego wnętrzu, Prezydenta przywitale księża z księdzem proboszczem Markiem Sobczakiem na czele. Tłumnie przybyła Polonia nowojorska, a także harcerze, dzieci z polskich szkół i służby sztandarowe. Prezydent w Mszy Świętej uczestniczył w towarzystwie m.in. ambasadora Ryszarda Schnepfa oraz szefa swojego gabinetu, Adama Kwiatkowskiego. Oto fragmenty relacji:

Po Mszy świętej, Prezydent poświęcił czas na spotkanie z dziećmi, które robiły sobie z nim “selfie”, do czego zresztą sam Prezydent młodzież ochoczo namawiał. Zobaczcie fragment spotkania:

Kolejnym oficjalnym punktem wizyty Prezydenta było spotkanie z Polonią w McGolrick Park, położonym zaraz obok parafii św. Stanisława Kostki. To tutaj Prezydent przemówił do Polonii. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę spełnia Polonia nowojorska w reprezentowaniu interesów Polski w USA. Podkreślił też jak ważną rolę odgrywa edukacja dzieci i młodzieży. Odniósł się również do kwestii zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków, mówiąc iż to właśnie Polonia, jako wyborcy, powinna wywierać presję na reprezentujących ich w rządzie polityków amerykańskich. W przemówieniu Prezydent powiedział również o tym, czego na Greenpoincie przeoczyć nie można:

Podczas tego wyjatkowego spotkania, usłyszeć można było wielokrotnie skandowane nazwisko Prezydenta a także okrzyki “Nasz Prezydent.” Wśród kilkuset osób, które spotkały się z Prezydentem w McGolrick Park, nie brakowało dzieci i młodzieży. Nad głowami zgromadzonych powiewały polskie flagi. Na końcu przemówienia Prezydenta, Polonia zaczęła śpiewać polski hymn. Przedstawiciele Polonii przekazali za pośrednictwem Radio RAMPA kilka słów do Prezydenta:

Podczas spotkania, Prezydent Polski przekazał również flagę polską weteranowi wojska polskiego, komendantowi Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku, Panu Antoniemu Chrościelewskiemu. Flaga ta zawisnąć ma na muralu Powstania Warszawskiego, który widnieje na ścianie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie, którego to prezesem jest Pan Chrościelewski.

Po spotkaniu z Polonią, Prezydent Andrzej Duda udał się do nowej siedziby Instytutu Józefa Piłsudskiego przy Greenpoint Ave., a także odwiedził pierwszy oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 140 Greenpoint Ave. I w tym miejscu Polonia tłumnie przywitała Prezydenta. W tle słychać było polskie pieśni patriotyczne, a w dłoniach Polaków widniały polskie flagi i transparenty demonstrujące przywiązanie do ojczyzny, zobaczcie:

Jak powiedział w rozmowie z Radio RAMPA szef gabinetu Prezydenta, Pan Adam Kwiatkowski, sam Prezydent był bardzo miło zaskoczony przyjęciem Polonii w Nowym Jorku. Ta wizyta, to już trzecia wizyta zagraniczna Prezydenta RP, który swoje stanowisko objął niecałe dwa miesiące temu. Godne uwagi jest jak dużą część czasu Prezydent przeznaczył na symboliczne uściśnięcie ręki czy zrobienie sobie zdjęcia z członkami Polonii, dla których spotkanie Prezydenta Dudy było wielkim zaszczytem i niesamowitym przeżyciem.

Pełna relacja wideo z Radio RAMPA już wkrótce, pamiętajcie, aby być świadkiem najważniejszych wydarzeń w Nowym Jorku na żywo, śledźcie nasz Facebook: https://www.facebook.com/RadioRAMPA

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here