Pożegnanie polskich bohaterów w Katedrze św. Patryka – fotorelacja

Reklama - Advertisement

20 listopada w katedrze św. Patryka na Manhattanie pożegnano dwóch bohaterów polskiej walki o niepodległość: płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar–Rajchmana. Obaj brali udział w ewakuacji polskiego złota w 1939 roku. Wyjechali do USA, mieszkali w Nowym Jorku i tutaj zmarli. Oboje pochowani zostali właśnie w naszym mieście, jednak ich ostatnią wolą było, aby spocząć w Polsce. 

Dopiero po ponad 60 latach, ich ostatnia wola się spełniła. W Polsce powstało Wojskowe Biuro Historyczne, które odpowiedzialne stało się za ekshumację ciał bohaterów i przewiezienie ich z Nowego Jorku do Polski. Na czele Komitetu sprowadzenia do Polski ciał bohaterów stoi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, który przewodniczył również delegacji przyjeżdżającej do Nowego Jorku. Towarzyszył mu Piotr Woyciechowski, członek komitetu, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

W uroczystości na Manhattanie, udział wzięli Kadeci i Weterani Wojska Polskiego, przedstawiciele polonijnych organizacji i przedsiębiorstw, Polacy z różnych stanów. Za przygotowanie uroczystości od strony amerykańskiej, odpowiedzialny był Klub Gazety Polskiej – koordynatorem akcji był Maciej Rusiński. 

Relacja wideo z uroczystości już jutro w RAMPA Tv.

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here