Spotkania prezydenta z liderami opozycji: Petru, Kosiniakiem-Kamyszem, Kukizem i Schetyną

Reklama - Advertisement

Spotkania prezydenta z liderami opozycji mają na celu uspokojenie nastrojów – powiedział w niedzielę szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Poinformował, że prezydent poprosił o analizy prawne ws. części piątkowego posiedzenia Sejmu, która odbyła się w Sali Kolumnowej.

W niedzielę Andrzej Duda odbył spotkania z szefami: Nowoczesnej Ryszardem Petru, PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, liderem Kukiz’15 Pawłem Kukizem i szefem PO Grzegorzem Schetyną.

W poniedziałek prezydent ma się spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Według dyrektora prezydenckiego biura prasowego podczas spotkań poruszane były dwie sprawy: kwestia regulacji pracy mediów w Sejmie oraz “kontrowersyjnego, w opinii niektórych obserwatorów, głosowania w Sali Kolumnowej”.

Jak podkreślił Magierowski, rozmowy służą przede wszystkim uspokojeniu nastrojów, by wrócić do “normalnego, cywilizowanego dialogu politycznego”, a drugim celem jest uzyskanie przez prezydenta jak najszerszej wiedzy na temat tego, co się wydarzyło w piątek w Sejmie.

Według Magierowskiego opinie liderów opozycji na temat tych wydarzeń były krytyczne, ale – jak podkreślił – prezydent jest otwarty także na to, by wysłuchiwać głosów krytycznych.

“Pan prezydent apeluje do wszystkich stron sporu politycznego właśnie o to, aby nieco obniżyć to napięcie, wrócić do normalnego dialogu. Apeluje przede wszystkim właśnie do opozycji – i stąd te spotkania – żeby jednak umożliwiła normalną pracę w parlamencie” – powiedział Magierowski.
Poniżej komentarze liderów partii opozycyjnych po spotkaniu z prezydentem.

Ryszard Petru:
– Miałem wrażenie że prezydent rozumie nasze postulaty. Ale mówię o moim wrażeniu. Jak rozumiem, inni liderzy partii politycznych spotkają się z prezydentem Andrzejem Duda. Pamiętajmy o tym, że porozumienie musi być w parlamencie

Jak dodał, oczekiwałby rozmowy także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i z szefostwem PiS, “tak aby wytłumaczyć im, jak dużo złego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni i że ten konflikt się zaostrza, a niepotrzebnie. Proste decyzje. Trzeba zrobić krok wstecz, żeby Polska mogła wejść spokojnie w okres świąteczny i Nowego Roku.
Władysław Kosiniak Kamysz:
Uważamy, że jest bardzo dużo wątpliwości, dotyczących kworum, uniemożliwienia udziału posłów w posiedzeniu. Trzeba powtórzyć to posiedzenie Sejmu.  Jak dodał, na spotkaniu z prezydentem przedstawił sposób rozwiązania kryzysu, czyli powtórzenie posiedzenia Sejmu i powtórzenie wszystkich głosowań nad budżetem.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że spotkania prezydenta Dudy z liderami opozycji, to szukanie jakiegoś rozwiązania.

– Prezydent zadeklarował, że będzie kontynuował spotkania, że będzie kontynuował wysłuchanie wszystkich stron opozycji. Warto poszukiwać takich rozwiązań, które stonują nastroje i atmosferę. Tego oczekują od nas Polacy

Paweł Kukiz:
Lider Kukiz’15 zamieścił wpis na temat spotkania na portalu społecznościowym. Napisał, że wśród tematów rozmowy była kwestia powtórzenia piątkowego głosowania.

Prawdopodobnie potrzebna byłaby uchwała Sejmu w tej sprawie i 2/3 głosów – napisał.

Kukiz przypomniał, że posłowie z ruchu Kukiz’15 proponują wprowadzenia instytucji “posła zastępczego” tak, aby każdy parlamentarzysta, który obejmie funkcję w rządzie, tracił swój mandat, który obejmowałby kolejny kandydat z listy danego ugrupowania.

Jak relacjonował Kukiz, podczas spotkania rozmawiano także o rozpoczęciu dyskusji nad wadami ustrojowymi – zmianą ordynacji wyborczej na większościową i poprawkach w ustawie referendalnej, aby naród mógł realizować prawa suwerena w sposób cywilizowany a nie na ulicy. Tematem rozmowy było także bezpieczeństwo państwa.

 Grzegorz Schetyna:
– Należy uznać za nielegalne to spotkanie, które w Sali Kolumnowej przyjęło poprawki do budżetu i przyjęło jakoby budżet. To jest pierwsza rzecz, uważam absolutnie kluczowa do tego, żeby mówić o następnych sprawach i wychodzenia z tego kryzysu.

Istotna jest również kwestia rezygnacji marszałka Kuchcińskiego. Po tym, co się stało, uważamy, że on w bardzo poważny sposób doprowadził do tego kryzysu i jest za niego politycznie odpowiedzialny.

Ponadto szef PO powiedział iż oczekuje powrotu mediów na dawnych zasadach do pracy w Sejmie, Senacie, w parlamencie.

Schetyna oświadczył także, że jest też gotowy do spotkania z prezesem PiS.

Źródło: Kurier PAP http://www.kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here