Advertisement - Reklama

Unia Europejska i USA zażegnują spór o dotacje i rozpoczynają negocjacje w sprawie surowców krytycznych. Sojusznicy z obu stron Atlantyku skupiają się na współpracy wobec zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Zapowiadają też skuteczniejszą walkę z krajami, które obchodzą sankcje nałożone na Moskwę, by zamknąć jej możliwości dostaw i rozwijania machiny wojennej. Tak można podsumować wizytę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Waszyngtonie i rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

Amerykański plan przewidujący ulgi podatkowe dla aut elektrycznych, został skrytykowany w Europie i uznany za protekcjonistyczny. Teraz w rozwiązaniu sporu, jak poinformowała szefowa Komisji mają pomóc negocjacje dotyczące surowców krytycznych wykorzystywanych do produkcji tych aut. „Celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie strategicznych łańcuchów dostaw, by miały one dostęp do amerykańskiego rynku i były traktowane jak te z USA. Musimy połączyć siły” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W sprawie wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie stanowisko jest jednoznaczne: „Skupiamy się na wdrożeniu sankcji i walce z ich omijaniem” – dodała szefowa Komisji.

We wspólnym oświadczeniu Ursula von der Leyen i Joe Biden napisali, że trzeba zamknąć dostęp Rosji do wszystkich dostaw z krajów trzecich, które mogą wspomagać jej machinę wojenną. Stany Zjednoczone wskazują na Chiny, ale nie zostały one wymienione w dokumencie z nazwy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Ursula von der Leyen/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here