Sprawy imigracyjne w czasach koronawirusa

Reklama - Advertisement

Epidemia koronawirusa w USA ma wpływ na działanie Urzędu Imigracyjnego. O szczegółach w Radio RAMPA opowiadali prawnicy: 

Michael J. Wildes, partner zarządzający w firmie Wildes & Weinberg Law Office, burmistrz miasta Englewood w NJ, wśród którego klientów jest pierwsza dama Melania Trump, a także Karolina Dehnhard, dyrektor zarządzający Grupą Prawa Międzynarodowego w firmie Lindabury, McCormick, Estabrook & Cooper, która specjalizuje się w prawie rodzinnym.

Najważniejsze wiadomości, o których musicie wiedzieć:

Urząd Imigracyjny zawiesza możliwość odbywania wszelkich zaplanowanych spotkań w urzędach imigracyjnych do 1 kwietnia. Należy spodziewać się, że termin ten może zostać przedłużony. 

Dla osób, które wleciały do USA za pośrednictwem systemu ESTA, w ramach ruchu bezwizowego: jeżeli Wasz lot w zaplanowanym terminie został odwołany lub nie możecie wlecieć do kraju swojego obywatelstwa, urząd imigracyjny zezwala na pozostanie w USA po upłynięciu oryginalnej daty, bez negatywnych konsekwencji. Pozwolenie takie wydane jest najczęściej na dodatkowe 30 dni, ALE trzeba złożyć aplikację o przedłużenie pobytu, na 14 dni przed wygasnięciem daty pobytu. Jak podkreślają prawnicy, każda sytuacja może być inna i dlatego należy skontaktować się z prawnikiem imigracyjnym.

Dla osób, które są w trakcie procesu zmiany statusu (“adjustment of status”): urząd imigracyjny automatycznie zmieni datę Twojej zaplanowanej wizyty, jeżeli miała ona odbyć się przed 1 kwietnia lub w pierwszej połowie kwietnia. Wyznaczona będzie nowa data wizyty. Jak powiedział mecenas Wildes, zgodnie z polityką prowadzoną przez administrację Prezydenta Trumpa, urząd imigracyjny nie zrezygnuje z umówionych wizyt – sprawdzenie, np. w przypadku ubiegania się o zieloną kartę, czy dana osoba posiada odpowiednie środki do życia, jest bardzo ważne dla administracji. 

Dla osób, które są ofiarą przemocy domowej:  najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, nie martw się o status imigracyjny. Prawnicy zalecają aby stawiać bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci na pierwszym miejscu. Jeżeli jest konieczność, należy zadzwonić pod numer 911 – trzeba zbierać dowody (raport policyjny, smsy, emaile, zdjęcia). Mecenas Dehnhard podkreśla, że to okropna tragedia, że w czasach kiedy martwimy się o swoje zdrowie, są osoby, które żyją w strachu przez zagrożeniem we własnym domu. Mecenas Dehnhard podkreśla również, że sądy obecnie działają tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Deportacje i areszty: urząd imigracyjny zapowiedział, że spowolnieniu ulegają deportacje – sądy, są zamknięte; areszty, oprócz przypadków dotyczących poważnych przestępców, są wstrzymane wokół placówek medycznych i szpitali; osoby, które mają zgłosić się do lokalnych placówek imigracyjnych, na regularną wizytę, powinny skontaktować się ze swoim lokalnym urzędem.

UWAGA: audycja ma charakter informacyjny. Każda sprawa jest indywidualna i może wymagać specyficznego działania. Skontaktuj się z prawnikiem imigracyjnym, przed podjęciem konkretnych kroków. 


Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here