Szmit: nie udało się osiągnąć porozumienia z Rosją na temat zezwoleń transportowych

Reklama - Advertisement

Nie udało się osiągnąć porozumienia ws. zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji, warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia – powiedział w środę wieczorem wiceszef MIB Jerzy Szmit po spotkaniu z rosyjskim odpowiednikiem.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od poniedziałku toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 r. W środę uczestniczyli w nich wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz rosyjski wiceminister transportu Nikołaj Asauł.

– Próbowaliśmy uzgodnić warunki, na których dotkliwość nowych rosyjskich regulacji będzie mniejsza. Niestety to, co przedstawiła nam strona rosyjska dla naszych przewoźników okazało się nie do przyjęcia.

Próbowaliśmy rozstrzygnąć to na gruncie umowy między Polską a Federacją Rosyjską dotyczącej transportu, jednak strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym – powiedział po spotkaniu dziennikarzom Szmit odpowiedzialny w resorcie za transport.

Jak podkreślił, przyjęcie zaproponowanych przez Rosjan warunków oznaczałoby, że 85 proc. polskich przewoźników zostanie wyeliminowanych z rynku rosyjskiego.

– Termin kolejnego spotkania nie został ustalony, ale odbędzie się ono na poziomie wiceministrów obu krajów. Jesteśmy już nie daleko zawarcia porozumienia – zapewnił Szmit.

Jak zaznaczył, w czasie negocjacji zostały zawarte “pewne porozumienia”, które – jego zdaniem – mogą przyczynić się do podpisania ostatecznego porozumienia.

– Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zgodzili się, że prawo, które tak nas dyskryminuje zostanie zmienione. Zadeklarowali, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi korekta prawodawstwa, w kierunku, który dzisiaj wydyskutowaliśmy. Ponadto przystąpimy do prac nad nową umową, która zapobiegnie tego typu sytuacjom – poinformował Szmit

Podkreślił, że nadal nie ma ustaleń, na jakich zasadach będą mogli wykonywać przewozy polscy przewoźnicy.

– To, na co nam zeszło prawie 90 proc. negocjacji to jest określenie zasad tych przejazdów. I tak naprawdę nie skończyliśmy rozmowy o zasadach, na jakich ma się ten transport odbywać, ale myślę, że jesteśmy tego bardzo blisko – ocenił wiceminister.

Kierowcy rosyjscy i polscy mają czas na powrót do swoich krajów do 15 lutego br.  Zapewnił, że po 15 lutego ruch na wschodniej granicy nie zamrze.

W grudniu ubiegłego roku Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej między Polską a Rosją z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy oboma krajami. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego.

Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here